wtorek, 14 grudnia 2021

Cykl na blogu CultureZone: W MUZYCZNĄ PODRÓŻ PRZEZ ŚWIAT.


Witam serdecznie. Po świątecznej wycieczce śladami Amerykanina Franka Sinatry, tym razem zapraszam na podróż do Wielkiej Brytanii lat 80. Zapraszam serdecznie, przygrywać nam będzie duet Tears for Fears płytą „SONGS FROM THE BIG CHAIR”. Zaczynamy.


OKOLICZNOŚCI POWSTANIA

Songs from the Big Chair” to drugi studyjny album zespołu popowo-rockowego Tears for Fears. Został wydany 25 lutego 1985 roku nakładem Phonograph Records.

Zespół zaczął tworzyć nowy materiał na początku 1984 roku. Pierwszą piosenką napisaną na album była „Head Over Heels”, którą zespół zagrał na żywo podczas trasy między dwoma albumami.

Z początku płyta Tears for Fears miała być zatytułowana „The Working Hour” (tak jak druga piosenka zamieszczona na albumie). O zmianie tytułu na „Songs from the Big Chair” opowiadał współzałożyciel zespołu, Curt Smith:

Tytuł był moim pomysłem. To trochę przewrotne, ale musisz zrozumieć nasze poczucie humoru. Pomysł „Wielkiego Krzesła” pochodzi z genialnego filmu Sybil o dziewczynie o 16 różnych osobowościach. Była torturowana niesamowicie przez matkę jako dziecko i jedynym miejscem, w którym czuła się bezpieczna, jedynym momentem, w którym mogła naprawdę być sobą, było to, gdy siedziała na krześle swojego analityka. Czuła się bezpieczna, komfortowa i nie używała swoich różnych twarzy jako obrony. To coś w rodzaju „w górę” dla angielskiej prasy muzycznej, która naprawdę nas spieprzyła na chwilę. To my teraz – i nie mogą się już do nas dostać ”.


ZAWARTOŚĆ

Płyta zawiera tylko 8 piosenek, a jej czas trwania to ok. 40 minut materiału. Album był promowany przez pięć piosenek. I to właśnie na nich przede wszystkim się skupię.

Pierwsza piosenka, która promowała płytę nosiła tytuł „Mothers Talk” (nr 4), napisana w 1983 roku i po raz pierwszy zostało wykonane publicznie podczas trasy zespołu pod koniec tego samego roku.

Drugą piosenką promującą krążek był jeden z największych hitów Tears for Fears, słynne „Shout” (nr 1), które jednocześnie otwiera cały krążek. Jako trzecią promującą piosenkę wybrano równie popularny utwór „Everybody Wants to Rule the World” (nr 3) mówiący o ludzkich pragnieniach kontroli i władzy oraz koncentrujący się na tematach korupcji.

Czwartą piosenką promującą płytę „Songs from the Big Chair” było „Head over Heels” (nr 7), stanowiący niejako ciąg dalszy krótszego utworu „Broken” (nr 6). Piątą piosenką promującą krążek było „I Believe (A Soulful Re-Recording)” (nr 5).


OCENA

Płyta odniosła wielki sukces i do dziś należy do najpopularniejszych krążków w karierze Tears for Fears. Przebiła nawet debiutancki album, z którego pochodzi utwór „Mad World” traktujący o depresji. Z późniejszych piosenek zespołu na uwagę zasługuje jedynie „Sowing the Seeds of Love” z 1989 roku.

Krążek charakteryzuje się dużą dawką dynamiki, która rozbrzmiewa już w otwierającej płytę piosence „Shout”. Bardziej stonowane piosenki można policzyć na palcach jednej ręki (np. „Broken”). Album uplasował się na 1. miejscu kanadyjskiej, holenderskiej, amerykańskiej i niemieckiej listy przebojów. O powodzeniu płyty niech świadczy fakt, że w 30 rocznicę jej premiery, Universal Music wydało album w pięciu różnych formatach 10 listopada 2014 r., w tym 6-płytową edycję Super Deluxe, która zawiera cztery płyty CD i dwa DVD (1 audio, 1 wideo).


Link:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLAKBCdHlMy48RYq7q2DLFJE-aZjAtzYgl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz