sobota, 29 stycznia 2022

Cykl na blogu CultureZone: NUTKA NOSTALGII


Witam serdecznie. Za mną seans wszystkich części kultowego cyklu slasherów „Krzyk”. W związku z tym postanowiłem w pierwszym tegorocznym odcinku „Nutki nostalgii” przeanalizować piosenkę, która w zremiksowanej wersji przewija się przez każdą część serii jako swoisty temat przewodni: „RED RIGHT HAND” Nicka Cave`a Zaczynamy.


HISTORIA UTWORU

Praca nad utworem rozpoczęła się we wrześniu 1993 roku i trwały do końca tego samego roku. Jej tytuł pochodził z poematu Johna Miltona „Raj utracony” opowiadający o upadku pierwszych ludzi. Fragment ten brzmiał następująco:


A co by było, gdyby tchnienie, które rozpaliło te ponure ognie,

Obudzony, wdmuchnęło je w siedmiokrotną wściekłość,

I pogrążył nas w płomieniach; lub z góry

Powinien przerwane ramię zemsty ponownie

Jego czerwona prawa ręka, aby nas nękać?”


Jako ciekawostkę dodam, że sam Milton zaczerpnął określenie „red right hand” pochodzi z ód Horacego, które angielski poeta tłumaczył.

Cave chciał, by tekst piosenki był przesycony mrokiem i gotykiem. Dokładnie szykował się do nagrywania utworu. Sporządzał notatki opisujące ponure miasta, które miały być opisane w piosence. Później przyznał się, że szukał inspiracji w jednym, konkretnym mieście: swoim rodzinnym Wangaratta.

Producentem piosenki był Tony Cohen, a nagrania miały miejsce w studiu Mute Records Ltd. Piosenka została wydana 24 października 1994 roku.


ANALIZA

To chyba nie przypadek, że piosenka Nicka Cave`a była inspirowana poematem, którego tematem jest upadek ludzi. „Red right hand” charakteryzuje się wyjątkowo mrocznym klimatem. Nic w tym dziwnego, skoro zwykło się go kwalifikować do gotyckiego folku, oraz gotyckiego rocka. Nie oczekujcie jednak mocnych, gitarowych riffów, które później staną się znakiem firmowym chociażby grupy Evanesence. Zarówno gotycki folk, jak i gotycki rock stawiają na klimat, a tego piosence Cave`a trudno odmówić.

Temat piosenki – którego tytuł pochodzi,jak już wspomniałem, z poematu Johna Miltona – to fatalizm i groza nieuniknionej katastrofy. Nic zatem dziwnego, że tytuł pochodzi z tego konkretnego, XVII-wiecznego, utworu. Poemat Miltona opowiadał przecież o upadku Adama i Ewy. Czyli de facto o swoistym literackim kataklizmie, który poprzedził bardziej znany biblijny potop.

Klimat piosenki sprawił, że utwór miał największe powodzenie w filmach, zwłaszcza w horrorach. Gdy tylko padają pierwsze takty, za pewne wielu ma w oczach fragmenty serii „Krzyk” Wesa Cravena. Jednak nie tylko tam została wykorzystana (zresztą, Beltrami pozwolił sobie na lekkie zremiksowanie utworu). Piosenka Cave`a została wykorzystana w komedii braci Farrellich „Głupi i głupszy”, filmie fantasy Guillermo del Toro „Hellboy” (jako cover Pete`a Yorna), a w szczególności w soundtracku gangsterskiego serialu „Peaky Blindes” i trzeba przyznać, że tutaj mroczna, gotycka muzyka idealnie wpasowała się w ponury klimat serialu HBO:

https://www.youtube.com/watch?v=ab8KUIgcr7U

Piosenka Cave`a znów nie dała o sobie przypomnieć, jednak tym razem nie z powodu serialu „Peaky Blindes”, lecz przez najnowszą odsłonę „Krzyku”, tym razem nakręconą przez duet Matt Bettinelli-Olpin i Tyler Gillett. Nowi reżyserzy postanowili bowiem złożyć hołd nieodżałowanemu ojcu serii, zmarłemu w 2015 roku Wesowi Cravenowi. Wyrazem tego miało być m.in. wykorzystanie piosenki Nicka Cave`a.


PREMIERA

Piosenka została wydana dopiero 24 października 1994 roku, jednak z miejsca stała się rozpoznawalna, szczególnie z powodu charakterystycznej melodii. Do dziś uważana jest za najbardziej znaną piosenkę w dorobku Nicka Cave`a.


TŁUMACZENIE


link: https://www.youtube.com/watch?v=RrxePKps87k


Nick Cave

CZERWONA PRAWA RĘKA”

tytuł oryg. „Red Right Hand”


Wybierz się na spacerek na skraj miasta i przejdź przez tory
Gdzie wiadukt wisi niczym ptak zagłady,
Aż się przesuwa i pęka.
Gdzie tajemnice kryją się w przygranicznych pożarach, w szumiących drutach.
Hej stary, wiesz, że nigdy nie wrócisz.
Za placem, za mostem, za młynami, za stosami.
Na zbierającej się burzy nadchodzi wysoki
Przystojniak w zakurzonym czarnym płaszczu z czerwoną prawą ręką.

Owinie cię w swoje ramiona, powie, że byłeś grzecznym chłopcem.
Na nowo rozpali wszystkie sny, których zniszczenie zajęło ci całe życie.
Sięgnie głęboko do dziury, uleczy twoją kurczącą się duszę,
Lecz nie będzie jednej rzeczy, którą możesz zrobić.
Jest bogiem, jest człowiekiem, jest duchem, jest guru.
Szepczą jego imię przez tę znikającą krainę,
Ale w jego płaszczu ukryta jest czerwona prawa ręka.

Nie masz pieniędzy? - Przyniesie ci trochę.
Nie masz samochodu? - Dostanie ci jednego.
Nie masz szacunku do siebie, czujesz się jak owad.
Cóż, nie martw się kolego, bo on nadchodzi
Przez getta, dzielnicę, altanę i slumsy.
Gdziekolwiek stoi, pada cień;
Stosy zielonego papieru w prawej czerwonej dłoni.
Ujrzysz go w swoich koszmarach, ujrzysz go w swoich snach.
Pojawi się znikąd, ale nie jest tym,
za kogo się podaje.
Ujrzysz go w swojej głowie, na ekranie telewizora
I hej kolego, ostrzegam cię, żebyś to wyłączył.
On jest duchem, jest bogiem, jest człowiekiem, jest guru.
Jesteś
malutkim punkcikiem w jego planie zagłady,
Zaprojektowany i wyreżyserowany przez jego czerwoną prawą rękę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz