sobota, 23 stycznia 2021

 

Cykl na blogu CultureZone: NUTKA NOSTALGII


Witam bardzo serdecznie. Niedawno stacja RMF FM obchodziła 31 urodziny. Z tej okazji postanowiłem przeanalizować utwór, który jako pierwszy został puszczony w tej znanej rozgłośni radiowej. Mowa, oczywiście, o piosence „AFRICA” zespołu Toto. Zaczynamy.


HISTORIA UTWORU

Utwór „Africa” pochodzi ze słynnego albumu „Toto IV” nagranego w 1982 roku. Praca nad piosenką zaczęła się dość przypadkowo. Lider grupy Toto, David Paich, przypadkowo odkrył mosiężny dźwięk na klawiaturze CS-80. Ten dźwięk stał się z czasem początkowym riffem utworu. Kolejne sześć miesięcy zajęło udoskonalanie tekstu przez Paicha, aż w końcu został pokazany pozostałym członkom zespołu.

Równie czasochłonne okazało się stworzenie odpowiedniej muzyki do piosenki. Została napisana specjalnie na syntezator Yamaha CS-80. Z kolei Paich uważał, że odpowiednie będą dźwięki fletu. Porcaro zaprogramował sześć ścieżek GS 1, aby emulować dźwięk kalimby. Każda ścieżka zawierała też jedno-trzy dźwiękowe wyrażenie gamelan o różnych parametrach muzycznych. Brat Steve’a, Jeff Porcaro, grał swoje fragmenty na żywo. Sporo inspiracji dostarczyli również perkusiści z afrykańskiego pawilonu, którzy uczestniczyli w czasie nowojorskich targów światowych z 1964 r.

Miałem około 11 lat, gdy odbyły się Światowe Targi w Nowym Jorku, i pojechałem wraz z rodziną do afrykańskiego pawilonu. Widziałem prawdziwą rzecz... To był pierwszy raz, gdy byłem świadkiem, jak ktoś gra jeden rytm i nie odchodzi od niego, jak religijne doświadczenie, gdzie robi się głośno i wszyscy wpadają w trans”.

Inspirując się ich grą, Jeff Porcaro wraz z ojcem próbowali odtworzyć ich muzykę. Aby osiągnąć ten cel, wykonali pętle perkusyjne odpowiednio na kapslach i marimbach.

Do historii przeszedł także wideoklip nakręcony przez Steve`a Barrona, w którym David Paich jako badacz geograficzny próbuje dopasować kawałek obrazu afrykańskiej tarczy do zdjęcia z książki.


ANALIZA

O czym mówi tekst piosenki? Zapytany o to w 2018 roku David Paich przyznał, że utwór jest o fascynacji. W jego przypadku była to fascynacja dawnym kontynentem.

Jako dziecko, zawsze byłem zafascynowany Afryką. Kochałem filmy o dr-e Livingstone i misjonarzach. Chodziłem do szkoły katolickiej dla chłopców, a wielu nauczycieli wykonywało pracę misyjną w Afryce. Opowiadali nam, jak błogosławią mieszkańców wioski, ich Biblię, ich książki, ich plony, a kiedy padało, błogosławili deszcz. To właśnie z tych wspomnień wziął się wers „błogosławię deszcze w Afryce”.

Za sukcesem piosenki stoi również ton, w jakim utwór został napisany. Podkreślił to w jednym z wywiadów Steve Porcaro:

Dlaczego stała się takim hitem? To bardzo dobre pytanie. Sam nie wiem. Może chodzi o lekkość tej piosenki, tej melodii? Ludzie kochają ją śpiewać razem. Podoba się wszystkim. To po prostu dziarski kawałek o Afryce, o białym chłopaku, który chce napisać o niej piosenkę. Jego słowa w ogóle nie są typowe. Daleko mu do standardowych piosenek o miłości. A jednak stał się przebojem. Kiedy coś takiego dzieje się w przemyśle muzycznym, trudno to wytłumaczyć


PREMIERA

Premiera piosenki miała miejsce w maju 1982 roku. Utwór znalazł się na czwartej płycie zespołu pt. „Toto IV”. Za produkcję odpowiadała osobiście sama grupa muzyczna. Utwór trafił na 1 miejsce na liście Billboard Hot 100 w USA. Do dziś pozostaje klasykiem soft rocka. W Polsce „Africa” pojawiła się dopiero w 1990 roku, kiedy wystartowała rozgłośnia radiowa RMF FM (piosenka była pierwszym utworem, który został wyemitowany w tej stacji radiowej).

W 2016 r. utwór znalazł się również na ścieżce dźwiękowej sezonu 1. serialu „Stranger Things”, kiedy Steve Harrington podrywa Nancy podczas przepytywania do sprawdzianu.

https://www.youtube.com/watch?v=uAHhm8pEcxU 

W 2018 r. przebój Toto zyskał drugie życie i bynajmniej nie przez powstawanie coverów, lub remiksów. Po prostu w tym roku piosenka, a konkretnie fraza „I bless the rains down in Africa”, nieoczekiwanie stała się internetowym memem. W Internecie można było znaleźć wiele przykładowych memów, oto jeden z nich:

Zapytani, co o tym sądzą, członkowie zespołu odpowiedzieli:

Byliśmy bardzo zaskoczeni. To, co się dzieje z „Afriką” to czyste szaleństwo. Wszystkie te różne wersje, jakie krążą po internecie, te wszystkie lajki, które ona zbiera… To niesamowite. Trudno nam to wytłumaczyć. Jesteśmy tym bardzo podekscytowani i bardzo nas to cieszy. Wspaniale jest mieć takie nagranie, którego ludzie chcą słuchać.

Mimo wszystko, lepiej by było jakby ludzie kojarzyli ten wielki przebój z oryginalnym zespołem.


Link: https://www.youtube.com/watch?v=FTQbiNvZqaY


TŁUMACZENIE


Toto


AFRYKA

(oryg. tytuł: „Africa”)


Słyszę wieczorny odgłos bębnów,

Lecz ona słyszy tylko cichy szept rozmów.

Przylatuje samolotem o wpół do pierwszej,

Księżycowe skrzydła odbijają gwiazdy prowadzące do zbawienia.

Zatrzymałem starca tuż przy drodze,

Pomny, że znajdę kilka zapomnianych słów, lub dawnych melodii.

Odwrócił się do mnie, jakby chciał rzec:

Pospiesz się, czeka na ciebie...”.


Dużo trzeba zrobić, by zabrać mnie daleko od ciebie,

Nawet tysiąc lub więcej ludzi nic na to nie poradzi.

Błogosławię deszcze użyźniające Afrykę,

Trochę czasu na zrobienie rzeczy, których nie robiliśmy dotąd.


Dzikie psy skowyczą nocną porą,

Jakby były niespokojne, wypatrując swojego towarzysza.

Wiem, że muszę zrobić to, co jest słuszne,

Niczym Kilimandżaro wznoszące się jak Olimp nad Serengeti.

Dążę do uleczenia swej wnętrzności, przerażony tym, czym stałem się.


Dużo trzeba zrobić, by zabrać mnie daleko od ciebie,

Nawet tysiąc lub więcej ludzi nic na to nie poradzi.

Błogosławię deszcze użyźniające Afrykę,

Trochę czasu na zrobienie rzeczy, których nie robiliśmy dotąd.


Pospiesz się, czeka na ciebie.


Dużo trzeba zrobić, by zabrać mnie daleko od ciebie,

Nawet tysiąc lub więcej ludzi nic na to nie poradzi.

Błogosławię deszcze użyźniające Afrykę,

Błogosławię deszcze użyźniające Afrykę,

Błogosławię deszcze użyźniające Afrykę,

Błogosławię deszcze użyźniające Afrykę,

Błogosławię deszcze użyźniające Afrykę.

Trochę czasu na zrobienie rzeczy, których nie robiliśmy dotąd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz