wtorek, 21 maja 2024

Cykl na blogu „CultureZone”: „W MUZYCZNĄ PODRÓŻ W CZASIE”


Cześć wszystkim. W kolejnym odcinku „Muzycznej podróży w czasie” udamy się do l. 90, by zapoznać się ze słynnym, debiutanckim, krążkiem Roberta Milesa „DREAMLAND” i to w edycji amerykańskiej. Zaczynamy.


HISTORIA ALBUMU

W młodości Robert Miles opanował biegle grę na fortepianie we Friuli we Włoszech, w małym miasteczku Fagagna, dokąd jego rodzina przeprowadziła się, gdy był młody, a na scenie muzycznej jest od 1984 roku. Pracował jako DJ w niektórych włoskich klubach i prywatnych sieci radiowych, a w 1990 roku za zarobione oszczędności założył własne studio nagrań i piracką rozgłośnię radiową.

W 1994 roku Miles napisał utwór „Children”, oparty na akordach gitary akustycznej i miękkich efektach syntezatorowych, który później przekształcił się w wymarzoną piosenkę house z motywem fortepianu na czele. Sprzedaż singla powoli rosła, jednakże w ciągu dwóch tygodni od oficjalnej premiery w 1995 r. sprzedał się w ponad 350 000 egzemplarzy w całej Europie i zajmował pierwsze miejsca na listach przebojów w wielu krajach. Singiel otrzymał bezprecedensową nagrodę „Essential Tune of The Week” przez trzy tygodnie z rzędu w programie Pete’a Tonga, co wywołało gwałtowną wojnę licytacyjną. Następnie płyta została podpisana z Deconstruction Records w Wielkiej Brytanii przez Gilesa Goodmana z Dynamik Music (który reprezentował Platipus Records, pierwotnego licencjobiorcę w Wielkiej Brytanii).

Kolejnym singlem Milesa był „Fable”. Część tej piosenki została wykorzystana w kinowym zwiastunie amerykańskiego filmu „Ever After” z Drew Barrymore i Dougrayem Scottem w rolach głównych. Na albumie znalazł się też utwór „One and One” z udziałem brytyjskiej piosenkarki Marii Nayler. Okładka ta stała się bardzo popularna (w okresie świątecznym osiągnęła pierwsze miejsce na liście 100 najlepszych singli w Europie i utrzymywała się na pierwszym miejscu przez sześć kolejnych tygodni), a później została wydana jako singiel w Europie i USA.


UTWORY PROMUJĄCE

Płyta była promowana na przełomie lat 1995-1996 przez trzy utwory, spośród których dwa pierwsze pochodzą z oryginalnego krążka, a trzeci - z edycji amerykańskiej.

14 listopada 1995 roku premierę miało „Children”, które na krążku widnieje w dwóch wersjach: „Dream Version” [nr 1], oraz „Original” [nr 10 w edycji amerykańskiej].

Po zajęciu pierwszego miejsca na liście 100 najlepszych przebojów Europy przez 13 kolejnych tygodni, „Children” sprzedał się w ponad pięciu milionach egzemplarzy na całym świecie. Zaowocował platynowymi płytami Milesa w wielu krajach, nagrodą Brit Award za International Breakthrough Act 1997 (Miles był jedynym włoskim artystą, który otrzymywał tę nagrodę aż do ostatniej nagrody w tej kategorii w 2012 r.), World Music Award dla najlepiej sprzedającego się nowicjusza na świecie oraz różne inne nagrody.

Podobnie ma się sprawa z wydanym rok potem, 27 maja, utworem „Fable”, które na płycie figuruje jako „Message Version” [nr 2], oraz „Dream Version” [nr 8 w edycji amerykańskiej].

Również ten utwór spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Sukces zaowocował miejsca w pierwszej dziesiątce na europejskich listach przebojów. We Francji otrzymał certyfikat złotej płyty i wiele pozytywnych recenzji. Jeden z krytyków, Alan Jones, napisał:

Robert Miles podąża śladem swojego platynowego singla >>Children<<, kolejnego czarującego instrumentalnego występu. Jest odrobinę zbyt podobny, z tą samą pulsującą podkładką NRGetic i bujnymi smyczkami, z jedynie niewielką nałożoną melodią, która go wyróżnia. Przyjemne, łatwe  słuchania i hit – ale nie spodziewaj się, że w rankingu popularności zbliży się do >>Children<<”.

W tym samym roku, co „Fable”, wydany został również wokalny utwór „One and One” [nr 6], i to ten utwór właśnie figuruje wyłącznie w edycji amerykańskiej. Partie wokalne zostały nagrane przez Marię Nayley. Utwór miał swoją premierę 4 listopada 1996 roku.


PREMIERA I SUKCES

Album wydano 7 czerwca 1996 r. w Europie, a następnie w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec 1996 r w Niemczech ukazała się nowa wersja płyty: „Dreamland - The Winter Edition”. W Polsce wydano album w 1996 r na płycie CD i asceci magnetofonowej. Płyta uzyskała u nas status platynowej.


link:

https://youtube.com/playlist?list=PLNPGM2D7aODemp1I_z5IA74o8WqqDz-yn&si=r1hbolRhjOv6_mxh

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz