wtorek, 2 lipca 2024

Cykl na blogu „CultureZone”: „W MUZYCZNĄ PODRÓŻ W CZASIE”


Cześć wszystkim. W kolejnym odcinku „Muzycznej podróży w czasie” przeniesiemy się do lat 90, by zapoznać się z historią płyty Stinga pt. „TEN SUMMONER’S TALES”. Zaczynamy.


HISTORIA ALBUMU

Album został nagrany w Lake House w Wiltshire, zmiksowany w The Town House w Londynie i zmasterowany w Masterdisk w Nowym Jorku.  Okładka albumu została sfotografowana w zamku Wardour w Wiltshire i przedstawia Hrímnira, islandzkiego konia Stinga, którego przez pewien czas posiadał.

Długie wideo z występem całego albumu zostało nakręcone w posiadłości Stinga Lake House.  Wykorzystany dźwięk pochodzi częściowo z albumu, a częściowo nagrany w formie odtwarzanej przez zespół podczas kręcenia. Ten film został wydany w połączeniu z albumem. Teledysk zdobył nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy teledysk długometrażowy w 1994 roku. Wyreżyserował go Doug Nichol, a producentem Julie Fong.

11 sierpnia 1994 r. płyta kompaktowa z grą „Ten Summoner's Tales” stała się pierwszym przedmiotem, jaki kiedykolwiek bezpiecznie zakupiono przez Internet, za 12,48 $ plus wysyłka. Do albumu ukazała się również płyta z wywiadem, w której Sting opowiada o wszystkich utworach na płycie.


UTWORY PROMUJĄCE

Płyta była promowana przez siedem piosenek na przełomie lat 1992-1994. Pierwsza z nich została wydana 23 czerwca 1992 roku i promowała nie tylko płytę Stinga, ale również trzecią część serii „Zabójcza broń”. Utwór nosił tytuł „It’s Probably Me” [nr 8] i został nagrany razem z Ericiem Claptonem. Na kolejny utwór promujący słuchacze musieli czekać do początku 1993 roku. „If I Ever Lose My Faith in You” [nr 1] został wydany 1 stycznia tamtego roku.

Rozgłośnie radiowe poszły za ciosem i już 12 kwietnia wypuściły kolejny singiel promujący album, tym razem zatytułowany „Seven Days” [nr 6]. Po nim, 7 czerwca, wydany został jeden z przebojów w solowej karierze Stinga, „Fields of gold” [nr 3]. Piąty utwór promujący płytę był kolejnym hitem filmowym, tym razem pochodzącym ze ścieżki dźwiękowej do filmu w reżyserii Luca Bessona „Leon zawodowiec”: „Shape of my heart” [nr 10].

Kolejnym utworem promującym było „Love Is Stronger Than Justice” [nr 2] wydane 24 września 1993 roku, które tytułem nawiązywało do słynnego westernu „Siedmiu wspaniałych”. Po nim został jeszcze wydany utwór „Nothing bout me” [nr 12], który ujrzał światło dzienne 14 lutego 1994 roku.


PREMIERA I SUKCES

Ten Summoner’s Tales” spotkał się z pozytywnymi ocenami i uplasował się w pierwszej dziesiątce na listach najchętniej kupowanych płyt. Tylko w Finlandii (gdzie posypała się złotem) zajęła 31 miejsce, z kolei w Szwecji uplasowała się na 10 miejscu, a na Węgrzech: na 17 miejscu.


link:

https://youtube.com/playlist?list=PLVSmE10fWX-CYGwwuZkffgVE-Wfuiq4XF&si=CtPoNHl06j5doXmt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz