wtorek, 28 września 2021

Cykl na blogu CultureZone: W MUZYCZNĄ PODRÓŻ PRZEZ ŚWIAT.


Witam wszystkich serdecznie. W tą muzyczną podróż przez świat udamy się do Stanów Zjednoczonych lat 70. W 1970 zespół Derek and the Dominos wydał swoją jedyną płytę pt. „LAYLA AND OTHER ASSORTED LOVE SONGS”. W dzisiejszym odcinku mojego wtorkowego cyklu omówię właśnie tą płytę.


OKOLICZNOŚCI POWSTANIA

Nazwa Derek and the Dominos nic wam nie mówi? Nic dziwnego. Ten zespół muzyczny był aktywny na przełomie lat 60-70 i wydało tylko jedną płytę (nie licząc dwóch albumów koncertowych). Grupa wylansowała jednak lidera, który jeszcze pod koniec l. 70 rozpoczął oszałamiającą karierę. Tym piosenkarzem był Eric Clapton. Zespół Derek and the Dominos założył, by rozprawić z szumem wokół dwóch swoich poprzednich zespołów. Z czasem do Claptona zaczęli dołączać kolejni członkowie powstającej grupy.

Nazwa grupy powstała rzekomo w wyniku gafy. W czasie pierwszego koncertu spiker zapowiadający nowy zespół przejęzyczył się i zamiast podać faktyczną nazwę – Eric and the Dynamos – palnął: „Derek and the Dominos”. W końcu członkowie grupy wybaczyli tą pomyłkę i zaakceptowali taką nazwę. W rzeczywistości Clapton wybrał taką nazwę, by nie koligowała z jego przyszłą karierą solową.

Piosenki do kiełkującej płyty zaczęły powstawać w czasie odbywanej trasy. Większość utworów na „Layla and Other Assorted Love Songs” było efektem współpracy Claptona i Whitlocka, który wyprodukował sześć z dziewięciu oryginałów na nagraniu. Spod ich pióra wyszły takie utwory, jak „I Looked Away”, czy „Keep on Growing”. Whitlock napisał sam również „Thorn Tree in the Garden”, natomiast Clapton - „I Am Yours” i (najbardziej znaną) „Layla”.


ZAWARTOŚĆ

Pierwotnie album wydano na dwóch płytach. Każda z nich zawiera po siedem utworów. CD 1 trwa około 38,34 minuty. Z kolei CD 2 trwa 35,07 minut.

Z płyty pochodzą dwa znakomite kawałki. Pierwszym utworem jest „Bell Bottom Blues” ( CD 1, nr 2), który wyznaczył styl zespołu. Drugim, z kolei, jest tytuły hit „Layla” (CD 2, nr 6), będący muzycznym wyznaniem: Clapton pod fikcyjnym imieniem Layla ukrył swą dawną miłość, która była zaręczona z jego najlepszym przyjacielem. Po latach Clapton nagrał akustyczną wersję piosenki „Layla” (w ramach konceru MTV Unplugged), która odniosła jeszcze większy sukces. Z innych piosenek świetnie wypadło także Why Does Love Got to Be So Sad?” (CD 2, nr 2).

Płyta ma również do zaoferowania kilka ciekawych coverów. Znalazły się tam piosenki z różnych dekad. Są to m.in. „Nobody Knows You When You`re Down and Out(CD 1, nr 4), cover piosenki z 1923 roku, czy „Key to the Highway” (CD 1, nr 7), cover piosenki z 1940 roku. Z kolei „Have You Ever Loved a Woman” (CD 2, nr 3) to cover piosenki z lat 60, a „Little Wing” (CD 2, nr 4) to cover piosenki z 1967 roku, nagranej pierwotnie przez Jimiego Hendrixa.


OCENA

Nasuwa się pytanie, dlaczego zespół Erica Claptona tak szybko się rozpadł, stając się tym samym klasycznym „zespołem jednego przeboju” (mowa tutaj, rzecz jasna, o piosence „Layla”)? Czyżby winne było nagromadzenie coverów na płycie (która, notabene, zebrała mieszane recenzje)? Nie sądzę, by był to podstawowy powód. Po pierwsze: wielu artystów dorobiło się kariery, nagrywając wyłącznie covery (Joe Cocker, Rod Stewart). Po drugie: w historii muzyki rozrywkowej powstało wiele coverów, które swoją popularnością przebijało oryginalne wersje.

Wreszcie, po trzecie: w późniejszej karierze solowej Eric Clapton sam nie stronił od coverowania znanych piosenek („I shot the sheriff” z repertuaru Boba Marleya).

Sądzę, że powodem, dla którego zespół tak szybko się rozpadł, była natychmiastowa chęć rozpoczęcia przez Claptona kariery solowej. Derek and the Dominos było jednorazowym przystankiem przed prawdziwą karierą. Mimo tak krótkiej kariery, zespołowi udało się nagrać ciekawy album, w którym odcisnęli swoje piętno, w którym udało się wyznaczyć swój muzyczny styl. Warto więc zapoznać się z albumem Derek and the Dominos, by przekonać się jak wyglądały początki kariery Erica Claptona.


Link: https://www.youtube.com/playlist?list=PLjb5kMzP2zomdQjxgvBoZZE04oJ8BsIPU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz