wtorek, 11 stycznia 2022

 


Cykl na blogu „CultureZone”: „W MUZYCZNĄ PODRÓŻ PRZEZ ŚWIAT”



  Witam serdecznie. W dzisiejszym odcinku „W muzyczną podróż…” zapraszam was w lata 90, kiedy powstała jedna z najbardziej znanych płyt popularnego zespołu polskiej sceny muzycznej, działającego już w poprzedniej dekadzie. Dziś na warsztat biorę płytę Budki Suflera pt. „NIC NIE BOLI TAK JAK ŻYCIE”.



HISTORIA POWSTANIA

Członkowie zespołu rozpoczęli pracę nad nowym albumem w cieniu niepowodzenia poprzedniej płyty pt. „Noc”. Porażka tamtego krążka była tym dotkliwsza, gdyż groziła rozpadowi grupy. Sytuację miał uratować projekt jakim miał być album z coverami wybitnych polskich artystów, jednak z tamtej pracy zachowała się tylko piosenka „Sur le pont d`Avignon” z repertuaru Ewy Demarczyk. Pozostałe piosenki trafiły do solowego albumu Krzysztofa Cugowskiego, a Budka Suflera rozpoczęła pracę nad zupełnie nowym albumem.

Na utwór promujący wybrano piosenkę „Jeden raz”. Była to konwencjonalna ballada rockowa, do której tekst napisał Tomasz Zeliszewski, perkusista Budki Suflera. Wybór okazał się nieoczywisty i wynikał z faktu, że reszta materiału nie była jeszcze gotowa, z kolei sama piosenka była wiele razy puszczana w rozgłośniach radiowych. Zdjęcia do teledysku powstawały w Egipcie, a za realizację odpowiadał Leszek Mądzik. Jeszcze większym sukcesem okazała się jednak piosenka „Takie tango”. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pierwotnie płyta miała nosić taki sam tytuł, jednak w ostatniej chwili zdecydowano się na bardziej chwytliwe „Nic nie boli tak jak życie”.


ZAWARTOŚĆ

Na albumie znalazło się 12. poruszających piosenek, których wspólnym tematem jest życie. Członkowie grupy Budka Suflera pragnęli poprzez nowe piosenki przekazać swoim słuchaczom kilka życiowych refleksji. Już pierwsza piosenka - „Takie tango” (nr 1) - mówi sporo o prawdziwym życiu. „Bo do tanga trzeba dwojga zgodnych ciał i chętnych serc”, „Bo do tanga trzeba dwojga, tak ten świat złożony jest”.

Chyba najbardziej przejmującą piosenką na albumie jest tytułowa ballada „Nic nie boli tak jak życie” (nr 7): przepiękny utwór opowiadający o życiowych niepowodzeniach, które dotykają ludzi. Większość utworów, które trafiły na album ma charakter rockowy: „Radio taxi” (nr 2), „Głodni” (nr 6), „Bez aplauzu” (nr 10). Inne, z kolei, zahaczają o popową aranżację: „Strefa półcienia” (nr 5), „Szukamy się” (nr 8). Całość natomiast wieńczy nastrojowa, równie życiowa i metaforyczna piosenka „Nowa Wieża Babel” (nr 12), w której ludzka egzystencja została przyrównana do budowniczych biblijnej wieży Babel.


OCENA

Płyta Budki Suflera należy do najpopularniejszych w dorobku zespołu. Co najmniej trzy utwory, które z niej pochodzą zdobyły największą popularność, a jedna z nich - „Takie tango” - do dziś jest największym przebojem grupy. Sukces płyty został podtrzymany kolejnym krążkiem wydanym w 2000 roku. Nosił tytuł „Bal wszystkich świętych”, a tytułowy utwór, który ją promował, był kolejnym wielkim przebojem Budki Suflera.


Link:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLOxvWqKXds3tCUQXuHjLku6r_jE6vIQoB


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz