niedziela, 13 lutego 2022

 

Cykl na blogu „CultureZone”: BOHATEROWIE POPKULTURY


Witam serdecznie. Po solidnej dawce grozy sprzed dwóch tygodni, tym razem proponuję równie solidną dawkę humoru. W drugim odcinku „Bohaterów popkultury” tym razem zaprezentuję sylwetkę kolejnej postaci ze „Świata Dysku”: tym razem pechowego maga, RINCEWINDA.


Dane:

Twórca: Terry Pratchett

Obsada: David Jason

              Eric Idle (dubbing w grze)


HISTORIA POWSTANIA. BIOGRAFIA POSTACI

Czarodziej Rincewind po raz pierwszy pojawił się w debiutanckiej powieści Pratchetta pt. „Kolor Magii” z 1983 roku. W założeniu autora, książka miała parodiować fantasy, zaś postać czarodzieja Rincewinda miała stanowić karykaturalny obraz typowych magów znanych z literatury fantasy. W późniejszych wywiadach Pratchett opowiadał, że imię Rincewind zaczerpnął z kolumny Beachcombera z gazety Daily Express.

Rincewind kiedyś studiował w Niewidocznej Akademii, ale przez przypadek spowodował mały wypadek. To on wchłonął do swojego organizmu tytułowy ósmy „kolor magii”, Octavo. Gdy rozpoczyna się akcja „Koloru Magii”, Rincewind trudni się jako przewodnik dla „pierwszego turysty w Świecie Dysku”, czyli Dwukwiata, właściciela tajemniczego Bagażu (wielkiej skrzyni wyposażonej w setki par nóg).

Rincewind przeżywa mnóstwo, często zwariowanych, przygód, w tym m.in. wyrusza na Ostatni Kontynent przypominający bardzo Australię („Ostatni Kontynent”), lub staje się sługą bardzo ambitnego, młodego alchemika Eryka („Faust Eryk”; skreślenie na początku celowe, powieść bowiem parodiuje „Fausta” Johanna Wolfganga von Goethego). Finalnie Rincewind zostaje mianowany dyrektorem Niewidocznej Akademii, której członkowie biorą udział w rozgrywce piłki nożnej mając za przeciwników grupę byłych piłkarzy ulicznych („Niewidodczni Akademicy”).


MOCE

Z całą pewnością można nazwać Rincewinda najbardziej pechowym magiem w historii literatury fantasy. Pech prześladuje go od czasu nauki w Niewidocznej Akademii, kiedy to przez przypadek wchłania Octavo i za tamten incydent zostaje wyrzucony za próg. Mimo to pech nie opuszcza go i prześladuje go w dalszym ciągu.

Z powodu przerwanej edukacji, Rincewind ma bardzo ograniczony zasób zaklęć. Jest to szczególnie kłopotliwe w powieści „Faust Eryk”, w której Rincewind podaje się za dżina z butelki i musi spełniać nawet najbardziej szalone życzenia tytułowego bohatera powieści.

Jest jednak jedna cecha, która ratuje Rincewinda nawet z najdrobniejszych opresji.

Rincewind ratuje się z kłopotów za pomocą sprytu, a zwłaszcza przypadkowych zbiegów okoliczności. Spryt często staje się dla Rincewinda zamiennikiem sztuczek magicznych, z których słynną najbardziej znani czarodzieje. Równie pomocny okazuje się Bagaż, czyli wspomniana skrzynia obdarzona setką par nóg, ratująca Rincewinda (i Dwukwiata) z każdej opresji. Zaklęcia wygłaszane przez Rincewinda najczęściej na nic się zdają…


OBSADA POSTACI

Ze wszystkich aktorów wcielających się w Rincewinda, na szczególną uwagę zasługują dwaj odtwórcy.

Rincewind na ekranie pojawił się po raz pierwszy w grze wideo „Kolor Magii” z 1986 roku. Czarodzieja dubbingował w niej brytyjski aktor, Eric Idle, który w późniejszych latach nagrał też groteskową piosenkę „That`s Death” z innej gry osadzoną w uniwersum Pratchetta: „Discworld II”.

W 2008 roku premierę miał dwuodcinkowy miniserial „Kolor Magii”. Produkcja oparta została na dwóch pierwszych częściach „Świata Dysku”:, czyli „Kolorze Magii” i „Blasku Fantastycznym”. W roli Rincewinda wystąpił David Jason, z kolei Dwukwiata zagrał znany z „Władcy Pierścieni” Petera Jacksona aktor Sean Astin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz