sobota, 19 marca 2022

Cykl na blogu „CultureZone”: „NUTKA NOSTALGII”


Witam serdecznie. Wzywa was blog kulturowy „CultureZone”. Mamy sobotę, to oznacza kolejny odcinek „Nutki nostalgii”. Dziś omówimy piosenkę z końcówki lat 70 nagraną przez kultowy zespół punkowy The Clash. Nie będzie to jednak ani „Should I stay or should I go”, ani „Rock the Casbah”, ani nawet „I Fought a Law”. Na tapetę biorę piosenkę pt. „LONDON CALLING”.


HISTORIA

Utwór „London Calling”, pochodzący z tytułowego słynnego albumu grupy The Clash, został napisany przez Joe Strummera I Micka Jonesa. Tytuł stanowi nawiązanie do sygnału BBC World Service, który był używany w czasie II wojny światowej, w rozgłośniach państw podczas okupacji.

Piosenka mocno odbiega od klasycznych utworów The Clash. Zamiast układu I-IV-V-I, piosenka zawiera klucz moll, co było rzadkością w dokonaniach zespołu. Piosenka nie kończy się poprzez stopniowe wyciszenie, jak większość piosenek rock and rollowych. W zamian urywa się nagle wraz z tajemniczo brzmiącym tekstem: „I never felt so much a-like...”, oraz dźwiękami alfabetu Morse`a.


ANALIZA

Tekst ma charakter apokaliptyczny i przemawia przez to kilka aspektów. Dobrym przykładem jest chociażby wers „London is drowning/And I live by the river”, który wynika z przekonania, że gdyby Tamiza wylała, większość centralnego Londynu zostałaby zalana. Miało to zachęcać do budowy Thames Barrier.

Tekst odzwierciedla również wydarzenia z początków samego zespołu. W 1979 roku The Clash zmagał się z wysokim zadłużeniem, członkowie żyli bez managera i kłócili się z wytwórnią płytową o to czy płyta „London Calling” ma być pojedynczym czy podwójnym albumem. Wers „Now don't look to us/All that phoney Beatlemania has bitten the dust” odzwierciedla z kolei sytuację zespołu po zakończeniu boomu na muzykę punkową w Anglii w 1977 roku.

Piosenka zyskała drugie życie w czasie tegorocznej agresji Rosji na Ukrainę. 19 marca w ukraińskich rozgłośniach radiowych pojawiła się przeróbka piosenki The Clash o zmienionym podtekście. Podczas gdy oryginał miał charakter apokaliptyczny, ukraińska wersja („Kyiv Calling”; po ukraińsku: „Київ дзвонить”) zespołu Beton Banda miała z kolei wydźwięk patriotyczny i wzywała obywateli Ukrainy do zwalczenia rosyjskiej agresji.


PREMIERA

Nagrywania odbywały się od sierpnia do września 1979 roku w Wessex Studios. Za produkcję odpowiadał Guy Stevens. Premiera piosenki odbyła się 7 grudnia 1979 roku. Sukces był tak duży, że piosenka była wykorzystywana w różnych mediach, w tym w znanym filmie „Billy Elliot”.

Warto w tym miejscu dodać, że piosenka miała wiele wydań. Cztery pierwsze pochodzą z 1979 r. W 1988 r. ukazał się specjalny zestaw pudełkowy z limitowaną edycją, zawierający trzy utwory: „London Calling” na pierwszej stronie, „Brand New Cadillac” i „Rudie Can't Fail” na drugiej stronie, plakat i dwie odznaki.


Link: https://www.youtube.com/watch?v=EfK-WX2pa8c


TŁUMACZENIE


The Clash


LONDYN WZYWA”

tytuł oryg. „London Calling”


Londyn wzywa odległe miasta:

Wojna zapowiedziano, a bitwa się skończyła!

Londyn wzywa do podziemi:

Wyjdźcie z szafy, chłopcy i dziewczęta!

Londyn wzywa, teraz nie patrzcie na nas,

Fałszywa Beatlemania gryzie piach!

Londyn wzywa, zobaczcie, brakuje nam luzu,

Prócz tego kręgu z pałkowej rzeczy.


Nadciąga epoka lodowa, słońce się zbliża.

Odwilż jest oczekiwana, pszenica rzednie.

Silniki przestają pracować, lecz nie czuję strachu,

Bo Londyn tonie, a ja mieszkam nad rzeką.


Londyn wzywa do strefy imitacji:

Zapomnij o tym, bracie, możesz iść sam.

Londyn wzywa zombie śmierci:

Nie wstrzymuj się, weź kolejny oddech.

Londyn wzywa, a ja nie chcę krzyczeć,

Ale gdy rozmawialiśmy, widziałem jak kiwasz głową.

Londyn wzywa: patrz, że nie mamy dragów,

Prócz tych z żółtymi oczami.


Nadciąga epoka lodowa, słońce się zbliża.

Silniki przestają pracować, pszenica rzednie.

To błąd nuklearny, lecz ja nie czuję strachu,

Bo Londyn tonie, a ja mieszkam nad rzeką.


Nadciąga epoka lodowa, słońce się zbliża.

Silniki przestają pracować, pszenica rzednie.

To błąd nuklearny, lecz ja nie czuję strachu,

Bo Londyn tonie, a ja mieszkam nad rzeką.


Teraz bądź świadom, że

Londyn wzywa, też tam byłem

I wiesz, co oni powiedzieli?

Cóż, że część z nich była prawdą!

Londyn wzywa ze szczytu zegara,

Czy po tym wszystkim nie uśmiechniesz się do mnie?

Londyn wzywa,

Nigdy nie czułem się tak samo, tak samo, tak samo…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz