poniedziałek, 30 maja 2022

Cykl na blogu „CultureZone”: „ALEJA GWIAZD POPKULTURY”.


ELŻBIETA CHEREZIŃSKA: 

MISTRZYNI POWIEŚCI HISTORYCZNYCH


Witam serdecznie. W kolejnym odcinku przedstawię sylwetkę jednej z najpopularniejszych w ostatnich latach pisarek, która dokonała prawdziwego renesansu w beletrystyce historycznej. Bohaterką najnowszego odcinka „Alei Gwiazd Popkultury” będzie ELŻBIETA CHEREZIŃSKA.


MŁODOŚĆ

Elżbieta Cherezińska urodziła się w Pile 9 października 1972 roku. W młodości studiowała teatrologię na Wydziale Wiedzy o Teatrze im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Nim się tam dostała, trafiła do łódzkiego Studium Psychotroniki. Tam też poznała Dariusza Cherezińskiego, z którym wzięła ślub.


KARIERA

Zadebiutowała w 2005 roku zbeletryzowaną biografią „Z jednej strony, z drugiej strony”. Książka była efektem licznych rozmów pisarki z izraelskim politologiem, Szewachem Weissem, który w 2004 roku przyjechał do Kołobrzegu na spotkanie autorskie. Cherezińska czytała na tym spotkaniu fragmenty książek Weissa, z którym później nawiązała współpracę. Jej efektem była właśnie książka „Z jednej strony, z drugiej strony”.

Przełomem w jej karierze było związanie się z wydawnictwem Zysk i S-ka, w którym Cherezińska wydała swoją drugą książkę:  opartą na dziennikach sekretarki Rumkowskiego powieść „Byłam sekretarką Rumkowskiego” (2008). W tym samym wydawnictwie w 2009 r. Cherezińska zaczęła także wydawać cykl o wikingach „PÓŁNOCNA DROGA” (2009-2012).


STYL

Wraz z kolejnymi książkami wyszło na jaw, że czytelnicy na całym świecie byli spragnieni dawnej historii. Cherezińska postanowiła zaspokoić pragnienie polskich czytelników i pokazać im jak wyglądała historia ich rodzimego kraju.

Przygotowując się do pisania powieści historycznych, autorka rozpoczyna od bardzo głębokiego researchu, który może się ciągnąć latami. Jak sama przyznaje, nic ją taka bardzo nie denerwuje niż historyczna beletrystyka, która nie odzwierciedla w miarę dokładnie minionej epoki. Dlatego z autorów historycznych docenia m.in. Kena Folletta i Umberta Eco, którzy w swoich powieściach dbali o wierne odtworzenie dawnych epok. Początkowo Cherezińska osobiście zbierała materiały do swoich książek, z czasem jednak nawiązała współpracę z historycznymi konsultantami. To przy okazji pozwoliło pisarce zwiększyć tempo pracy.


KOLEJNE KSIĄŻKI

Kolejnym bardzo popularnym cyklem związanym z Cherezińską jest „ODRODZONE KRÓLESTWO” (2012-2020). Seria opowiada o próbach odbudowy państwa polskiego po kilkuset latach Rozbicia Dzielnicowego. Piastowie byli bardzo bliscy Cherezińskiej, czego dowodem dylogia „HARDA KRÓLOWA” (2016) opowiadająca o córce Mieszka I. 

Cherezińska ma w swoim dorobku nie tylko powieści o wikingach i Piastach. W 2010 roku wydała powieść „GRĘ W KOŚCI” opowiadający o św. Wojciechu. W 2013 roku, z kolei, Cherezińska wzbudziła sensacje powieścią „LEGION” będącą historią Brygady Świętokrzyskiej. W 2015 roku miała miejsce premiera powieści „TURNIEJ CIENI” osadzonej w XIX-wiecznej Europie, w tym w Polsce pod zaborami. 



Cherezińską warto docenić przede wszystkim za rzetelne przygotowanie się do pracy nad powieściami. Pisarka udowodniła też, że gdy myśli się o polskich powieściach historycznych, to nie należy ich kojarzyć wyłącznie z Sienkiewiczem, lub Kraszewskim. Powieści Cherezińskiej pisane żywym i barwnym językiem okazują się niezwykle aktualne i pokazują, że czasy się zmieniają, ale emocje targające bohaterami wciąż pozostają te same. 


Link: 

https://lubimyczytac.pl/autor/31573/elzbieta-cherezinska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz