niedziela, 29 maja 2022

Cykl na blogu „CultureZone”: „BOHATEROWIE POPKULTURY”


Witam serdecznie. W kinach można oglądać najnowsze perypetie komiksowego czarodzieja, DOKTORA STRANGE’A. W związku z tym w dzisiejszym odcinku mojego niedzielnego cyklu przybliżę jego sylwetkę. Zaczynamy.


Dane.

Twórcy: Stan Lee & Steve Ditko

Odtwórcy: Peter Hooten („Doktor Strange”, 1978)

                  Benedict Cumberbatch („Doktor Strange”, 

                  2016; „Doktor Strange w Multiwersum 

                  Obłędu”, 2022)


HISTORIA I GENEZA POSTACI

Doktor Stephen Vincent Strange został powołany do życia w 1963 r. przez rysownika Steve’a Ditko i scenarzystę Staną Lee. Tworząc wygląd Strange’a, Ditko inspirował się rysami twarzy popularnego w latach 60 i 70 aktora, Vincenta Price’a, znanego z ról w horrorach m.in. Rogera Cormana. Doktor Strange był też, nie oszukujmy się, kolejną odpowiedzią Marvela na postać z komiksow DC Comics: Doktora Fate’a. 

Stephen Strange był neurochirurgiem, jednym z najlepszych, ale też typem zbyt pewnego siebie faceta. Jego życie zmienia się, kiedy ulega bardzo poważnemu wypadkowi, po którym traci czucie w palcach i nie może dłużej wykonywać swego zawodu. Załamany, sfrustrowany i będący na skraju bankructwa (wydał wszystkie swoje pieniądze na kolejne operacje, które w niczym nie nie pomogły), wyrusza do Tybetu, gdzie spotyka mnicha, tzw. Przedwiecznego. Ten z kolei, po długim treningu, nie tyle przywraca czucie w palcach Strange’a, co sprawia, że były neurochirurg zostaje potężnym czarodziejem, Doktorem Strangem. 

W czasie swojej komiksowej bytności, Doktor Strange zmagał się z wieloma przeciwnikami. W szranki z nim stawali chociażby: byt Dormmamu, dawny przyjaciel, Baron Mordo, czy przerażająca bestia zwana Nightmare. Oprócz tego, Doktor Strange zasilał też takie grupy, jak Avengers, Defenderd, czy - w szczególności - Iluminati, w skład którego wchodziły najinteligentniejsze umysły (prócz Strange’a także: Profesor X, Reed Richards i Iron Man). 


MOCE

Doktor Strange bywa nazywany Sorcerer Supreme (Najwyższy Czarnoksiężnik). Prócz tego, że był genialnym neurochirurgiem, był również biegły w sztukach walki, a dzięki artefaktowi o nazwie Oko Agamotto znał się na magii. Jego siedziba nosiła nazwę Sanctum Sanctorum.


W JAKICH PRODUKCJACH SIĘ POJAWIA?

Chociaż Doktor Strange obecnie kojarzy się z franczyzą Marvel Cinematic Universe, tak naprawdę nie był to jego pierwszy ekranowy występ (a z kolei Benedict Cumberbatch nie był pierwszym odtwórcą tej roli). Po raz pierwszy Doktor Strange pojawił się w telewizyjnym filmie z 1978 roku, który w założeniu miał być pilotem planowanego serialu. Do realizacji serialu nigdy nie doszło (okazał się zbyt kosztowny), a sam film posiada sporo odstępstw od komiksu (m.in. Strange AD 1978 nie jest neurochirurgiem, tylko… psychologiem).

W późniejszych latach Strange pojawiał się w produkcjach animowanych, w tym w „Spider-Man: The animated series” z lat 90. Strange na duży ekran wrócił w glorii i chwale za sprawą efektownego filmu Scotta Derricksona z 2016 roku. To właśnie w tej produkcji w tytułową rolę wcielił się Benedict Cumberbatch, który powtórzył ją w dwóch ostatnich częściach „Avengers”, w „Spider-Manie: Bez drogi do domu”, a wreszcie w drugim solowym filmie „Doktor Strange w Multiwersum Obłędu”. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz