niedziela, 15 maja 2022


 Cykl na blogu „CultureZone”: „BOHATEROWIE POPKULTURY”


Witam serdecznie. Po ocenieniu nowego serialu platformy Disney + „Moon Knight”, przyszła pora na przybliżenie samej postaci tytułowego super bohatera (no, może raczej anty bohatera, o czym w tym odcinku będzie powiedziane). Jaka była geneza MOON KNIGHTA, jakimi mocami dysponuje i w jakich jeszcze produkcjach można go zobaczyć, prócz najnowszego serialu platformy Disney +?


Dane:

Twórcy: Doug Moench, Don Perlin

Obsada: Karl Diedrich Bader („Spider-Man Unlimited”, dubbing)

              Gideon Emery („Avengers Assemble”; dubbing)

              Peter Giles („Spider-Man”, 2017; dubbing)

              Oscar Issac („Moon Knight”)


HISTORIA I GENEZA POSTACI

Moon Knight po raz pierwszy pojawiła się w 32 numerze komiksu „Werewolf by Night” z sierpnia 1975 roku, a twórcami tej postaci byli Doug Moench i Don Perlin. Został tam przedstawiony jako komiksowy najemnik wyposażony w broń z symbolami księżyca i zawierającą metal, który mógłby łatwo zabić wilkołaki. Walka rozpisana na dwa numery komiksu zakończyła się w momencie, gdy Moon Knight uświadomił sobie, że Werewolf jest ofiarą, a nie celem do zlikwidowania i postanawia pomóc. W marcu 1976 r., w nr 37 komiksu „Werewolf by Night”, pojawiła się z kolei demoniczna wizja Moon Knighta.

Postać nowego super bohatera stała się na tyle popularna i intrygująca, że ówcześni redaktorzy Marvela, Marv Wolfman (twórca Blade`a) i Len Wein (twórca Swamp Thinga z DC Comics) postanowili dać Moon Knightowi solową serię. O napisanie pierwszej historii poproszono ponownie Douga Moencha i Dona Perlina. Solowy występ Moon Knighta miał miejsce w 28 i 29 numerze „Marvel Spotlight” z lipca i sierpnia 1976. Moon Knight rozwijał się wraz z kolejnymi komiksami Marvela. Przełomowy był 22 i 23 numer serii „Spectacular Spider-Man”, gdzie ukazano Moon Knighta jako postać heroiczną.

W swoich solowych przygodach Moon Knight tak naprawdę nazywał się Marc Spector i był najemnikiem służącym w amerykańskich służbach wojskowych. Podczas jednej z akcji został poważnie ranny, a przed rychłą śmiercią ocalił go egipski bóg księżyca, Khonshu (spolszczona forma: Chonsu), czyniąc go swoim awatarem. Po uzyskaniu super mocy boga Khonshu, Marc Spector ukrywał się jako biznesmen Steven Grant, a także jako taksówkarz Jake Lockley. Późniejsi autorzy przerobili nieco biografię Marca Spectora, dopisując mu dysocjacyjne zaburzenie tożsamości, w wyniku którego bohaterowi wydawało się, że jest zarówno Stevenem Grantem, jak i Jakiem Lockleyem (tą wersją inspirowano się w serialu „Moon Knight”).


MOCE

W swoich poczynaniach Moon Knight nie patyczkował się ze swoimi przeciwnikami, przez co bywa czasem nazywany komiksowym anty bohaterem. Ponieważ nie był pierwszą tego rodzaju postacią w komiksach (rok wcześniej pojawił się inny komiksowy anty bohater: Punisher), nie wzbudzał już tak dużych kontrowersji. I chyba też nie bez powodu bywa porównywany z inną komiksową postacią: Batmanem.

Moce Moon Knighta rozwijały się wraz z samą postacią. Początkowo posiadał nadludzką siłę, szybkość i wytrzymałość. Moce te były zależne od fazy księżyca, która miała miejsce w czasie działalności Moon Knighta (łatwo sobie wyobrazić jak musiał być silny w czasie nowiu, a jak bardzo w czasie pełni księżyca…). Obecni autorzy zrezygnowali z zależności siły Moon Knighta od faz księżyca (szkoda…) i dodali mu inne. Obecnie Moon Knight jest komiksowym detektywem i specem w sztukach walki, wykorzystującym nowoczesny sprzęt. Miewa również mistyczne wizje.

Pozostaje jeszcze do rozstrzygnięcia kwestia jego porównań z Batmanem. Pomijając mistyczne wizje, pozostałe super moce, jakie obecnie ma Moon Knight, jeszcze bardziej go zbliżyły do postaci z komiksów DC Comics. Te porównania swego czasu wywoływały kontrowersje, dlatego głos w tej sprawie zabrali autorzy komiksów o Moon Knighcie. Jeden z nich, Charlie Huston, zauważył, że – owszem – te dwa postaci są do siebie dość podobne, ale zwrócił również uwagę na różnice w pochodzeniu, motywach i osobowości. W wywiadzie z pisarzem Remim Minnickiem opowiadał:

Bruce Wayne walczy z przestępczością, aby pomścić morderstwa swoich rodziców, podczas gdy Moon Knight bije każdego, kto się zbliża, ponieważ wierzy, że jest awatarem egipskiego boga zemsty i to pomaga mu czuć się lepiej we wszystkich ludzi, których zabił, kiedy był najemnikiem.

Czyli, innymi słowy: Batmana motywowała osobista zemsta, natomiast Moon Knight jest motywowany zemstą jako koncepcją.


W JAKICH PRODUKCJACH SIĘ POJAWIA?

Obecnie Moon Knight zyskał popularność za sprawą najnowszego serialu dostępnego na platformie Disney + z Oscarem Isaaciem w głównej roli. Nie oznacza to jednak, że postać ta nie pojawiała się wcześniej na ekranie.

Moon Knight był obecny w serialach animowanych, dlatego skupimy się tu na aktorach dubbingujących tą postać. Najstarszy występ Księżycowego Rycerza można odnotować w serialu „Spider-Man Unlimited”, gdzie dubbingował go Karl Diedrich Bader. Kolejny raz Moon Knight wystąpił w „Avengers Assemble”, gdzie z kolei głosu użyczył mu Gideon Emery. Trzeci animowany występ Moon Knighta (dubbingowanego przez Petera Gilesa) miał miejsce w serialu „Spider-Man” z 2017.

W 2019 roku ogłoszono realizację serialu fabularnego o Moon Knighcie, który miał wejść w skład IV Fazy Filmowego Uniwersum Marvela. Początkowo plotka głosiła, jakoby główną postać miał zagrać Keanu Reeves, jednak szybko została zdementowana. 20 maja 2020 roku rozpoczęły się wstępne rozmowy z Oscarem Issaciem w sprawie głównej roli, którego występ ostatecznie został zakontraktowany, a 12 listopada 2021 roku pojawiły się pierwsze zdjęcia z serialu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz