Cykl na blogu CultureZone: ALEJA GWIAZD POPKULTURY.
CHRISTOPHER REEVE: SUPERMAN FOREVER
Witam wszystkich serdecznie. W kolejnym odcinku „Alei Gwiazd Popkultury” zapraszam na sylwetkę jedynego, prawdziwego ekranowego Supermana, czyli CHRISTOPHERA REEVE`A. Zaczynamy.
MŁODOŚĆ
Reeve urodził się jako starszy syn dziennikarki Barbary Pitney (z domu Lamb) i nauczyciela, powieściopisarza, poety i uczonego, Franklina D`Oliera Reeve`a. Pochodził z rodziny anglo-walijskiej. Rodzina Reeve`ów miała również drugiego syna, Benjamina, który został sędzią. W 1956 roku rodzice obu braci rozwiedli się, a trzy lata później matka ponownie wyszła za mąż za maklera giełdowego, Tristama B. Johnsona.
Od najmłodszych lat Christopher Reeve miał styczność z aktorstwem. W wieku 10 lat wstąpił do amatorskiej grupy teatralnej o nazwie The Yeomen of the Guard. Latem 1968 roku, mając 15 lat, został przyjęty jako praktykant w Williamstown Theatre Festival w stanie Massachusetts. Tam zrobił wrażenie na aktorce Olympii Dukakis w przedstawieniu „Widok z mostu”. Wkrótce pojawiły się kolejne role na deskach teatru. Jednocześnie rozwijała się pasja sportowa: wysportowany i wysoki Christopher Reeve grał w piłkę nożną, baseball, tenis i hokej w Princeton Country Day, które ukończył w 1970 r. W 1974 r. otrzymał licencjat Cornell University w Ithaca, w stanie New York i studiował teatr w prestiżowej Julliard School wraz z Robinem Williamsem, z którym zaprzyjaźnił się.
KARIERA
Zadebiutował epizodyczną rolą oficera w dramacie telewizyjnym „Wrogowie” z 1974 roku, potem pojawił się w operze mydlanej „Miłość życia”. Nie ograniczał się tylko do telewizji, grał też na scenie, nie tylko w teatrze. Grywał również na Broadwayu, w sztukach „Sprawa Gravity” (1976), „Urodzony 4 lipca” (1980-1982; sceniczna adaptacja powieści autobiograficznej Rona Kovica), a także w „Weselu Figara” (1985) i produkcjach off-Broadwayowskich.
STYL
Międzynarodowy rozgłos przyniosła Reeve`owi kreacja Clarka Kenta/Supermana w filmie Richarda Donnera „SUPERMAN” (1978). Aktor otrzymał za nią nagrodę BAFTĘ i nominację do nagrody Saturna. Sukces kasowy sprawił, że powstały trzy kontynuacje. O ile jednak druga część – mimo spięć na planie zdjęciowym – była jeszcze udana, o tyle dwie ostatnie części poniosły klapę, w szczególności część czwarta z 1987 roku.
Nie da się ukryć, że to właśnie z rolą Supermana Christopher Reeve najbardziej jest kojarzony. Tak bardzo, że wystąpił gościnnie w serialu „TAJEMNICA SMALLVILLE”, które opowiada o młodości Clarka Kenta.
OSTATNIE LATA
Spektakularna klapa „Supermana IV” mocno zaciążyła na karierze Christophera Reeve`a. W ostatnich latach swojego życia występował przede wszystkim w produkcjach telewizyjnych.
Na szczególną uwagę zasługują dwa ostatnie filmy z jego udziałem. Pierwszy z nich to kinowy horror Johna Carpentera „WIOSKA PRZEKLĘTYCH” z 1995 r. Film oparty był na książce Johna Wyndhama pt. „Kukułcze jaja z Midwich”, którą wcześniej sfilmowano w latach 60. Drugim filmem, telewizyjnym, był remake „OKNA NA PODWÓRZE” nakręcony w 1998 roku.
W tym drugim filmie Christopher Reeve poruszał się na stale na wózku inwalidzkim. W 27 maja 1995 roku, na skutek upadku z konia, doznał paraliżu i odtąd był podłączony do respiratora, a także poruszał się na wózku inwalidzkim. Wraz ze swoją żoną założył fundację wspierającą badania nad skutkami paraliżu.
Christopher Reeve zmarł w 2004 roku, w wieku 52 lat.
Za co warto docenić Christophera Reeve`a? W pamięci wielu widzów zapisał się przede wszystkim rolą Supermana. Idealne warunki fizyczne (wzrost, muskulatura) sprawiły, że aktor niemal zrósł się z rolą komiksowego super bohatera.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz