niedziela, 14 lipca 2024

Cykl na blogu „CultureZone”: „BOHATEROWIE POPKULTURY”


Gutten Abent. W tym odcinku „Bohaterów popkultury” będziemy przemierzać mroczne zaułki międzywojennego Wrocławia, mając za przewodnika wachmistrza kryminalnego, EBERHARDA MOCKA. Auf geht's!


Dane:


Twórca: Marek Krajewski

Odtwórcy: Konrad Imiela [„Mock”, spektakl Teatru Telewizji]

                  Christian Berkel [„Erynie”, serial]


HISTORIA POSTACI. GENEZA POWSTANIA.

Pomysł na postać Eberharda Mocka przyszła do głowy Markowi Krajewskiemu w 1992 r. podczas pracy w dziale druku we wrocławskim Ossolineum. Ponieważ wykonywał pracę bardzo szybko, miał dużo czasu na przeglądanie starych ksiąg. Podczas ich kartkowania, przyszedł mu do głowy pomysł na polski horror osadzony w realiach międzywojennego Wrocławia. W pięć godzin wymyślił fabułę powieści, której tytuł miał brzmieć „Śmierć w Breslau”.

Postać Eberharda Mocka miała być połączeniem tak Janusza Gajosa (cechy zewnętrzne), którego Krajewski podziwiał, jak i bohaterów klasycznych francuskich kryminałów Jean Pierre`a Melville`a (cechy wewnętrzne). Jako wzory wskazywał takie tytuły jak: W kręgu zła”, „Samuraj”, „Glina”, których gwiazdą był Alain Delon. Najprościej byłoby więc powiedzieć, że Mock stanowił połączenie Janusza Gajosa i Alaina Delona.


CHARAKTERYSTYKA

Pod względem charakterologicznym, Mock przypomina samego Marka Krajewskiego. Jak wspominał sam autor w jednym z wywiadów:

Wiele jego zachowań to są moje zachowania. Na przykład kiedy jestem zdenerwowany, cytuję łacińskich i greckich klasyków. Przypominam sobie początek „Anabazy” Ksenofonta albo fragment „Uczty” Platona. To robię. W oryginale. Tak się też zachowuje Mock”.

W tym samym wywiadzie wskazał również na inne wspólne cechy:

Pedanteria. Jestem człowiekiem bardzo pedantycznym. Nigdy się nie spóźniam. Mock też jest bardzo punktualny. Na biurku mam wszystko poukładane, wszystko jest równiuteńko, w rządku, ma swoje miejsce. Muszę mieć na miejscu pracy idealny porządek, żeby skupić myśli tylko na pisaniu”.

Lubię styl klasyczny, lubię chodzić w garniturach, a moją grozę budzą brudne buty. Zimą noszę kapelusz. To są cechy wspólne - moje i Mocka”.

Jestem smakoszem i uwielbiam mnóstwo potraw. A te, które uwielbiam szczególnie, są najczęściej niezdrowe. Na przykład golonka, boczek, żeberka”.

(mam nadzieję, że jeszcze nie zgłodnieliście…)


W JAKICH PRODUKCJACH SIĘ POJAWIA?

Plany adaptacji cyklu Marka Krajewskiego osadzonego w Breslau pojawiły się już na początku lat 2000. W wywiadzie na łamach „FILM-u” z 2008 r. autor opowiadał jak swoje plany adaptacyjne miał Patryk Vega, który zamierzał zaadaptować „Festung Breslau”, a w roli Mocka mięli wystąpić Klaus Maria Brandauer, lub… Janusz Gajos. Na przeszkodzie stanął jednak budżet.

Dopiero w 2012 roku w ramach Teatru Telewizji zrealizowany został spektakl oparty na powieści „Mock”. Za reżyserię odpowiadał Łukasz Palkowski, a w roli Eberharda Mocka wystąpił – całkiem przekonująco – Konrad Imiela.

Kolejna próba adaptacji prozy Marka Krajewskiego nastąpiła w 2021 r., gdy pojawiły się plany realizacji serialu „Erynie” w reżyserii Borysa Lankosza. Choć głównym bohaterem jest inna postać stworzona przez Krajewskiego – Edward Popielski – również w tej produkcji nie zabrakło Eberharda Mocka. Serial oparty został na czterech powieściach o Edwardzie Popielskim, w tym m.in. na „Rzekach Hadesu”, w którym Mock występuje. Wachmistrza z Breslau zagrał w nim niemiecki aktor Chistian Berkel.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz