wtorek, 23 lipca 2024

Cykl na blogu „CultureZone”: „W MUZYCZNĄ PODRÓŻ W CZASIE”


Cześć wszystkim. W kolejnym odcinku „Muzycznej podróży w czasie” przeniesiemy się do l. 90, by zapoznać się z historią płyty „SAVAGE GARDEN” nagranej przez zespół o tej samej nazwie. Zaczynamy.


HISTORIA ALBUMU

Zespół Savage Garden powstał w czerwcu 1994 roku i składał się z multiinstrumentalisty i producenta Daniela Jonesa oraz wokalisty Darrena Hayesa. W 1995 roku weszli do studia, aby pracować nad swoim debiutanckim albumem z producentem Charlesem Fisherem (Air Supply, Moving Pictures, 1927). Po sukcesie „I Want You” podpisano kontrakt z Columbia Records.  Kierownictwo wytwórni wysłało Darrena Hayesa i Daniela Jonesa do Sydney na 8 miesięcy, zlecając im napisanie materiałów. To właśnie tam powstała większość piosenek na ich debiutancki album, w tym „Truly Madly Deeply”, do którego Darren Hayes napisał refren podczas kolacji w Kings Cross.

Lista utworów na albumie różni się w zależności od terytorium. Zmieniono też kolejność utworów, aby wyeksponować trzy hitowe single otwierające album. Z kolei japońska wersja albumu wykorzystuje międzynarodową listę utworów, jednakże zawiera „Mine” jako utwór dodatkowy pomiędzy „Promises” i „Santa Monica”. W ramach wsparcia azjatyckiej trasy grupy w 1998 roku wydano w regionie specjalny pakiet składający się z dwóch albumów. Pierwsza płyta zawiera międzynarodową wersję albumu, a druga zawiera strony B, remiksy i rzadkie utwory. Darren Hayes zauważył, że międzynarodowa lista utworów nie była tym, czego chciał zespół (szczególnie dlatego, że Mine był jednym z jego ulubionych utworów i ponieważ zespół pracował nad kolejnością utworów), ale amerykańska wytwórnia nalegała.

Wielu uważało, że aranżacja „A Thousand Words” została później wykorzystana jako muzyka instalacyjna dla systemu Windows XP firmy Microsoft, jednak utwór ten został w rzeczywistości napisany przez kompozytora mediów linearnych, Stana LeParda, mniej więcej w tym samym czasie.


UTWORY PROMUJĄCE

Jak już wspomniałem, lista utworów na albumie różni się w zależności od terytorium. My skupimy się na ojczyźnie Savage Garden, czyli Australii. Oryginalna australijska wersja albumu zawiera utwory „Mine” i „All Around Me”, które zostały usunięte z międzynarodowej listy utworów. „Mine” został usunięty ze względu na obawy wytwórni związane z linią „krzyże i krucyfiksy”, a „All Around Me” został usunięty ze względu na jawny charakter seksualny. Wersja międzynarodowa dodaje utwór „Promises”, który został wcześniej wydany w Australii jako strona B, do „Truly Madly Deeply”. Ponadto międzynarodowa wersja „Truly Madly Deeply” zawiera nową ścieżkę perkusyjną na żywo w porównaniu z oryginalną wersją australijską, która zawiera automat perkusyjny. W ten sposób stała się ona hitową wersją singla wydaną poza Australią.

Płyta zespołu była promowana przez praktycznie całą pierwszą połowę lat 90, od 1996 do 1999 roku. Utworów promujących było aż osiem. 

W 1996 roku pojawiły się dwa pierwsze utwory promujące. Jako pierwszy był to „I Want You” [nr 4] wydany 27 maja. Pół roku później, 18 listopada, wydany został drugi utwór promujący: „To the moon and back” [nr 1]. Następny rok zaczął się dla Savage Garden równie przebojowo, bo 3 marca wydany został wielki przebój zespołu pt. „Truly, Madly, Deeply” [nr 5]. W połowie czerwca w eterze zabrzmiał kolejny utwór promujący: „Break Me Shake Me” [nr 10], a 20 października - „Universe” [nr 8].

Rok 1998 rozpoczął się dla Savage Garden od utworu „All Around Me” [nr 7] wydanego 20 marca. 7 grudnia wydano drugi w tamtym roku utwór promujący album „Savage Garden”, czyli „Santa Monica” [nr 12]. W roku 1999, z kolei, wydany został ostatni utwór promujący - „Tears of Pearls” [nr 3; premiera: 11 maja].


PREMIERA I SUKCES

W marcu 1997 r. album „Savage Garden” znalazł się na pierwszym miejscu australijskich list przebojów i utrzymywał się tam łącznie przez 19 tygodni. Album został wydany na arenie międzynarodowej dwa tygodnie później. Krążek osiągnął 3. miejsce na amerykańskiej liście Billboard 200 i uzyskał status złotej płyty od RIAA.

Po ponownym wydaniu albumu na winylu w 2023 r., 16 czerwca 2023 r. „Savage Garden” znalazł się na 16. miejscu listy Top 40 brytyjskich albumów winylowych.


link: https://youtu.be/21PzEccG8Tg?si=n8foBxMf9BQhLLXv

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz