wtorek, 26 października 2021


Cykl na blogu CultureZone: W MUZYCZNĄ PODRÓŻ PRZEZ ŚWIAT.


Witam serdecznie. Przed wami odcinek „W muzyczną podróż przez świat”, który szedł mi po głowie od jakiegoś czasu. Konkretnie od tegorocznych urodzin Stinga. Na warsztat weźmiemy jego najsłynniejszą płytę, „… NOTHING LIKE THE SUN”. Zaczynamy.


OKOLICZNOŚCI POWSTANIA

Omawiana płyta była drugą w solowym dorobku Stinga. Jej tytuł jest cytatem z „Sonetu nr 130” Williama Szekspira, które w oryginale brzmi:

My mistress' eyes are nothing like the sun ”,

co w tłumaczeniu na język polski oznacza:

Słońcu jej oka nie [przyrównam] wcale ”.

tł. Maria Sułkowska.

Warto tu dodać, że tytułowy cytat z Szekspira został przez Stinga wykorzystany w jednej z piosenek, które znalazły się na płycie: „Sister Moon”.

Wpływ na rozwój płyty miały dwa wydarzenia z życia Stinga. Pierwszym była śmierć jego matki. To właśnie śmierć matki przyczyniła się do mroczniejszego brzmienia piosenek z tej płyty. Drugim wydarzeniem było przebywanie w Ameryce Środkowej w ramach akcji Amnesty International. Także inne piosenki zostały zainspirowane różnymi zdarzeniami z życia Stinga.


ZAWARTOŚĆ

I tak: utwór They dance alone (Cueca Solo)(nr 5) zainspirowały publiczne demonstracje żalu przeprowadzane przez żony i córki mężczyzn zaginionych w Chile; ówczesna dyktatura w czasie tortur i mordów tańczyła Cueca (tradycyjny taniec z Chile) ze zdjęciami swoich bliskich przypiętych do ich ubrań.

Z kolei Be Still My Beating Heart(nr 2.) i „The Lazarus Heart(nr 1.) poruszają tematy życia, miłości i śmierci. Najbardziej znana piosenka z płyty, „Englishman in New York(nr 3.), był inspirowany jazzowymi brzmieniami, który dominował na poprzednim albumie Stinga. To samo dotyczyło innego utworu:Sister Moon(nr 10).

Płytę promowała jako pierwsza piosenka „We'll Be Together” (nr 7), która zawierała wyraźne taneczne beaty i funkowe podteksty. Poza tym krążek promowały też największe hity Stinga pochodzące z płyty: „Englishman in New York”, oraz „Fragile” (nr 6)

W tym miejscu wypadałoby także dodać, że album wywarł później wpływ na twórczość samego Stinga. Kolejna płyta w jego dorobku, „Nada Como el Sol” (1988), zawierała wiele utworów po portugalsku i hiszpańsku, w tym m.in. hiszpańskojęzyczną wersję „Fragile”.


OCENA

Z uwagi na inspiracje, oraz wpływ na rozwój muzyki, trudno się dziwić, że krążek Stinga „… Nothing like the sun” zapisała się złotymi zgłoskami w historii muzyki popularnej. Płyta nagrana została zgodnie z duchem najlepszego albumu The Police, „Synchronicity”, w którym słychać było wpływy różnych stylów muzycznych, w tym m.in. reggae. Miarą sukcesu Stinga niech będzie fakt, że „… Nothing like the sun” okupowało listy przebojów co najmniej przez 54 tygodnie od czasu swojego debiutu i zostało nagrodzone podwójną platyną przez Recording Industry Association of America.


Link:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLVSmE10fWX-AQu8SZu8jsgj9aEdDLOIu_

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz