sobota, 23 kwietnia 2022


Cykl na blogu „CultureZone”: „NUTKA NOSTALGII”


Witam wszystkich serdecznie. W najnowszym odcinku „Nutki nostalgii” przeniesiemy się do przełomu lat 80 i 90 i posłuchamy historii powstania największego przeboju Garry’ego Moore’a „STILL GOT THE BLUES" (a przy okazji poznamy historię jednej z największych plagiatowych afer). Zaczynamy. 


HISTORIA

Praca nad piosenką pochodzącą z płyty pod tym tytułem rozpoczęły się w 1989 roku. Słowa do piosenki napisał sam Gary Moore, który odpowiadał również - wraz z Ianem Taylorem - za produkcję. Sesja nagraniowa odbywała się w studiu Virgin Records w Wielkiej Brytanii. Utwór został wydany w 23 kwietnia 1990 roku i z miejsca stał się ogromnym - a przy okazji jedynym - przebojem w dorobku Gary’ego Moore’a.

Z historią powstania piosenki „Still Got The Blues” związana jest anegdota o wytoczonym oskarżeniu o plagiat. Proces odbył się w 2008 roku, a poszło o rozpoznawalną solówkę gitarową, która miała być ściągnięta z utworu Jud’s Gallery pt. „Nordrach”. 


https://youtube.com/watch?v=F8mOgcUar-8&feature=share


Moore bronił się klasycznym argumentem, że nie słyszał tej piosenki gdy nagrywał swój przebój, na co sędziowie orzekli, że mógł go usłyszeć w radiu, albo na koncertach. Sąd stwierdził również, że nie ma dowodów na to, że gitarowe solo zostało zdjęte z „Nordrach”, ale naruszenie praw autorskich nie zależy od jawnej kradzieży.  Moore otrzymał polecenie zapłaty Jürgenowi Winterowi, liderowi Galerii Juda, nieujawnionej kwoty odszkodowania.


ANALIZA

Pozornie interpretacja piosenki Moore’a wydaje się oczywista: to utwór o graniu bluesa dla ukochanej. Jednak w tym przypadku angielskie słowo „blues” to idiom oznaczający „nostalgię”, „sentyment” (wywodzi się od angielskiego idiomu „blue”, które oznacza nie tyle „niebieski”, co „depresja”, „smutek”).

Piosenka opowiada zatem o tęsknocie za ukochaną. Podmiot liryczny wspomina dawne czasy, kiedy czuł się szczęśliwy z ukochaną osobą, a teraz czuje jedynie pustkę w sercu. Tym bardziej, że wciąż ją rozpamiętuje, a co za tym idzie, choć oboje się już nie spotykają, on „wciąż czuje bluesa do niej” (znaczy „wciąż odczuwa smutek za nią”).


PREMIERA I SUKCES PRZED SKANDALEM

Za nim wytoczono Gary’emu Moore’owi proces o plagiat, piosenka „Still Got The Blues” trafiła na wiele list przebojów, odnosząc całkiem niezły sukces (1. miejsce na listach przebojów w Belgii, 31 na brytyjskich listach przebojów i 97 na amerykańskich listach przebojów). 

Mimo wspomnianych już oskarżeń, nic nie straciła na popularności, być może z powodu ponadczasowego tematu (ok, gitarowa solówka też jest powodem, bez względu na to, czy została splagiatowana, czy nie…). Warto również dodać, że piosenka Gary’ego Moore’a doczekała się też coveru nagranego przez Erica Claptona w 2017 roku. 


link:

https://youtube.com/watch?v=8HgpUuItyZE&feature=share


TŁUMACZENIE


Gary Moore

„WCIĄŻ CZUJĘ SMUTEK ZA TOBĄ”

tytuł oryg. „Still Got The Blues”


Jak łatwo było tak czynić,

Oddawać komuś serce swe.

Lecz teraz odkryłem, że

Trzeba zapłacić za to wysoką cenę.

Odkryłem, że miłość nie jest moim przyjacielem

Powinienem od dawna to wiedzieć.


Tak dawno,

To było tak dawno temu,

Lecz wciąż czuję smutek za tobą.


Jak łatwo było tak uczynić,

Znów przeżyć zawód miłosny.

Lecz teraz odkryłem, że

To droga prowadząca do bólu.

Odkryłem, że miłość 

Była czymś więcej niż tylko grą,

W którą mogłaś wybrałaś,

Lecz straciłaś tyle samo co ja.


Tak dawno,

To było tak dawno temu,

Lecz wciąż czuję smutek za tobą.


Od tak wielu lat nie widziałem tej twarzy,

Lecz będziesz w moim sercu.

To jest pusta przestrzeń,

W które mogłabyś znaleźć się.


Tak dawno,

To było tak dawno temu,

Lecz wciąż czuję smutek za tobą.


Choć dni odchodzą i przychodzą,

Jest jedna rzecz, dobrze mi znana:

To, że wciąż czuję smutek za tobą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz