wtorek, 21 czerwca 2022

 

Cykl na blogu „CultureZone”: „W MUZYCZNĄ PODRÓŻ W CZASIE”.


Witam serdecznie. W kolejną muzyczną podróż w czasie wyruszymy do lat 2000, a będąc bardziej dokładnym na malownicze Borneo z lat 2000. Bo to właśnie z Borneo pochodzi piękność, której popularność przypadła w latach 2000. Na tapetę biorę krążek „GOOD GIRL GONE BAD” piosenkarki Rihanny. 


HISTORIA ALBUMU

„Good Girl Gone Bad” zaczął powstawać zaraz po sukcesie poprzedniego krążka Rihanny. 

Na początku 2007 roku piosenkarka nawiązała współpracę z Ne-Yo, artystą działającym w tej samej wytwórni oraz twórcą jej singla "Unfaithful", by wyprodukował nowe utwory i pomógł Rihannie pracować nad głosem. Oprócz wokalisty, piosenkarka zaprosiła do studia znanych z wcześniejszej współpracy z Rihanną duet Evan i Carl, producenta Seana Garetta oraz drużynę producencką Stargate.  

Wraz z rozpoczęciem prac, artystkę wspomogli także Timbaland, will.i.am i J.R. Rotem. W większości utwory z albumu powstały w Los Angeles, Kalifornii równolegle z sesją nagraniową na drugi album „A Girl Like Me,”, kończąc pracę pod koniec lutego 2007 roku.

Rihanna sama przyznała, że inspiracją do stworzenia „Good Girl Gone Bad” był debiutancki album Brandy z roku 2004, „Afrodisiac“. Jak wspominała:

„Tego albumu słucham całe dnie i noce. Kiedy byłam w studiu cały czas słuchałam „krążka” Brandy i naprawdę zachwycałam się piosenkami, bo każdy utwór znajdujący się na albumie jest świetny. Możesz słuchać tego „krążka” w całości. I myśląc nad koncepcją mojego nowego longplayu powiedziałam sobie 'Wiesz co? Muszę stworzyć album taki jak ten'”.

O tym jak ważny był to album dla artystki niech świadczy fakt, że doczekał się jeszcze dwóch kolejnych wersji: Reloaded, oraz Remixes.


UTWORY PROMUJĄCE

Jeśli poprzednie płyty piosenkarki z Borneo były utrzymane w konwencji pop, to album „Good Girl Gone Bad” reprezentował różne style. Świetnie to pokazuje pierwszy utwór promujący płytę: „Umbrella” [nr 1] nagrany z raperem Jay-Z, który został utrzymany w konwencji hip hopu. Podobnie „Shut up and drive” [nr 5].

Zdecydowanie łagodniejszy, bardziej popowy, nastrój reprezentuje „Please Don’t Stop The Music” [nr 3], czemu trudno się dziwić, skoro podmiot liryczny prosi, by nie przerywać muzykę i żeby zabawa trwała w najlepsze. Kolejnym utworem promującym płytę było „Hate that I love you” [nr 6] nagrane w duecie z producentem krążka, Ne-Yo.

Trzy kolejne piosenki promujące album pochodziły z wersji Reloaded. Pierwszą z nich był utwór „Take a Bow” [nr 14; wersja Reloaded]. Kolejnym utworem z tej wersji albumu była piosenka „If I never see you face again” [nr 15; wersja Reloaded]. Wreszcie jeden z hitów Rihanny z tamtego okresu: dynamiczna „Disturbia” [nr 13; wersja Reloaded]. Ostatnim utworem promującym krążek Rihanny była popowa piosenka „Rehab” [nr 10].


PREMIERA I SUKCES

Premiera albumu spotkała się z ogromnym entuzjazmem. Rihanna otrzymała za nią wiele nagród, a przynajmniej pięć piosenek promujących stało się największymi hitami w karierze piosenkarki.


Link: https://youtube.com/playlist?list=PLFBgfSAIU1-tHZFx6lZciKgNu1U6H2mD9

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz