poniedziałek, 11 lipca 2022


Cykl na blogu „CultureZone”: ALEJA GWIAZD POPKULTURY


WINONA RYDER: 

BUNTOWNICZKA Z HOLLYWOOD


Mając jeszcze w pamięci 4. sezon „Stranger Things”, postanowiłem przedstawić sylwetkę aktorki, która serialowi braci Duffer może zawdzięczać renesans swojej kariery. Bohaterką tego odcinka „Alei Gwiazd Popkultury” będzie Winona Ryder.


MŁODOŚĆ

Winona Ryder urodziła się w znajdującym się w stanie Minnesota mieście Winona, od którego otrzymała na chrzcie swoje imię. Od 1978 roku wychowywała się w komunie hippisów w Karolinie Północnej.

Jej ojciec był pisarzem i wydawcą, a matka – propagatorką buddyzmu, pisarką (hmmm, dziwne, że Winona sama nie próbowała swoich sił w pisarstwie...), a także przyjaciółką Allena Ginsberga. Winona swoje pochodzenie określa jako żydowskie: dziadkowie ze strony jej ojca byli żydowskimi imigrantami z Rosji. Ojcem chrzestnym Winony został amerykański filozof i pisarz, Timothy Leary.

W 1981 roku przeniosła się z rodziną do Petalumy w stanie Kalifornia, gdzie uczęszczała do prywatnej szkoły i uczyła się aktorstwa w American Conservatory Theatre.


KARIERA

Debiutowała w filmie „Lucas” z 1986 r. (na planie tego filmu Charlie Sheen rzekomo zgwałcił odgrywającego tytułowego bohatera Coreya Haima, czemu aktor kategorycznie zaprzecza). Szczyt popularności Ryder nastąpił jednak na przełomie lat 80 i 90, kiedy to wystąpiła w filmie Tima Burtona „SOK Z ŻUKA” (1988). Dwa lata później wystąpiła u boku Cher i debiutującej Christiny Ricci w dramacie „SYRENY” (1990), a także – ponownie – u Tima Burtona w filmie „EDWARD NOŻYCORĘKI” (1990; na planie tego filmu wystąpiła ze swoim ówczesnym partnerem Johnnym Deppem, z którym była w związku w latach 1988-1992).

Pierwsza połowa lat 90 była pasmem sukcesów. Winona Ryder zagrała bowiem u takich reżyserów, jak Francis Ford Coppola („BRAM STOKER`S DRACULA”, 1992), Martin Scorsese („WIEK NIEWINNOŚCI”, 1993; pierwsza nominacja do Oscara), Bille August („DOM DUSZ”, 1993), czy (debiutujący jako reżyser) Ben Stiller („REALITY BITES”, 1994). Grała u boku takich gwiazd, jak: Gary Oldman i Anthony Hopkins („Bram Stoker`s Dracula”), Daniel Day-Lewis i Michelle Pfeiffer („Wiek niewinności”; z Danielem Day Lewisem zagrała także w „CZAROWNICACH Z SALEM” z 1996 roku), Christian Bale i Susan Sarandon („MAŁE KOBIETKI”, 1995; druga nominacja do Oscara), czy Sigourney Weaver i Ron Perlman („OBCY: PRZEBUDZENIE”, 1997).

W 1998 roku wystąpiła u kolejnego znanego reżysera, Woody`ego Allena, w filmie pt. „CELEBRITY” będącego allenowską wariacją na temat „Słodkiego życia” Felliniego, z Kennethem Branaghiem w głównej roli. Swoistym ukoronowaniem jej dotychczasowej kariery była znakomita rola wrażliwej outsiderki i buntowniczki w „PRZERWANEJ LEKCJI MUZYKI” (1999). Tym większa szkoda, że we wszystkich nominacjach i nagrodach rozpływano się w zachwytach nad (skądinąd równie świetnie grającą) Angeliną Jolie.


STYL

Winona Ryder grywała w wielu gatunkach filmowych, zarówno w czarnych komediach, dramatach jak i horrorach. W większości z nich grywała postaci outsiderek i buntowniczek. Początkowo grała w filmach kostiumowych, jednak w 1994 roku, po roli w „Reality Bites” Bena Stillera, odeszła od tego rodzaju ról. Czasem jej gra aktorska bywa nad ekspresyjna, jednak aktorka potrafi obdarzyć grane przez siebie postaci wrażliwą naturą.


OSKARŻENIA O KLEPTOMANIĘ. ODRODZENIE KARIERY

Początek XXI wieku był całkowitym przeciwieństwem lat 90. Już w 2000 roku aktorka wystąpiła w horrorze Janusza Kamińskiego „Stracone dusze”, który nie odniósł sukcesu. Także „Miłość w Nowym Jorku”, u boku Richarda Gere`a, spotkał się z chłodnym przyjęciem. Kolejne filmy z jej udziałem przechodziły bez echa.

W głównej mierze było to związane z oskarżeniami, które ciążyły w tym okresie nad aktorką. W 2001 roku Winona Ryder została oskarżona o kleptomanię. Miała dopuścić się kradzieży ubrań z supermarketów, oraz wykupywaniu leków bez recepty. W tym ostatnim przypadku aktorka przyznała, że cierpiała w tym czasie na kliniczną depresję i musiała brać odpowiednie leki. Te, które zapisywał jej lekarz, tylko pogarszały jej stan zdrowia.

Do aktorstwa wróciła dopiero w 2005 roku, jednak oskarżenia nadal zaważały nad jej karierą. Stopniowo zaczęła odbudowywać karierę. W 2010 roku otrzymała drugoplanową rolę w dramacie Darrena Aronofsky`ego „CZARNY ŁABĘDŹ”, którego premiera odbyła się rok później. Zagrała tam u boku Natalie Portman i Mili Kunis. Ponowiła też współpracę z Timem Burtonem, tym razem na planie filmu animowanego „FRANKENWEENIE” (2011), gdzie podkładała głos pod jedną z postaci.

Prawdziwy comeback aktorki nastąpił jednak w 2016 roku. Winona Ryder otrzymała rolę w serialu braci Duffer dostępnego na Netflixie, „STRANGER THINGS” (2016-nadal). Będący hołdem złożonym amerykańskiej popkulturze lat 80, serial stał się prawdziwym fenomenem, zyskując rzesze fanów, mnóstwo pochwał i status dzieła kultowego. W tym samym roku broniła swojego dawnego partnera, Johnny`ego Deppa, który został oskarżony o stosowanie przemocy domowej wobec swojej ostatniej partnerki, Amber Heard. W 2022 r., w czasie procesu sądowego Depp-Heard, podtrzymała obronę Deppa, który ostatecznie proces wygrał na początku czerwca.



Mimo problemów w życiu osobistym, Winonę Ryder warto docenić za role, w jakich się wyspecjalizowała. W jej filmografii nie brakuje ról zarówno kostiumowych (zwłaszcza na początku kariery), oraz kreacji wrażliwych outsiderek i buntowniczek. We wszystkich tych rolach Ryder jest znakomita, tym bardziej więc powinno cieszyć, że jej kariera odnowiła się i to jeszcze za sprawą kultowego serialu z platformy Netflix.


Link: https://www.filmweb.pl/person/Winona+Ryder-94

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz