niedziela, 10 lipca 2022

Cykl na blogu „CultureZone”: „BOHATEROWIE POPKULTURY”


Witam serdecznie. W związku z przedwczorajszą premierą filmu „Thor: Miłość i grom” Taiki Waititiego, w dzisiejszym odcinku „Bohaterów popkultury” przedstawię sylwetkę komiksowego boga piorunów. Jaka była historia, moce i występy ekranowe komiksowego THORA? Zapraszam.


Dane:

Twórcy: Stan Lee, Jack Kirby, Larry Lieber

Obsada: Chris Wiggins [„Kapitan Ameryka”, 1966; dubbing]

            Eric Allan Kramer [„The Incredible Hulk Return”, 1978-1982; serial TV]

            Vic Perrin [„Spider-Man and Amazing Friends”, 1984; dubbing]

            John Rhys-Davies [„Fantastyczna Czwórka”, 1996; „Incredible Hulk”, 1997; dubbing]

            David Boat [„Ultimate Avengers”, 2006; dubbing]

            Michael Adamthwaiter [„Next Avengers: Heroes of Tomorrow”, 2008]

            Matthew Wolf [„Thor. Opowieści z Asgardu”, 2011; dubbing]

            Chris Hemsworth [„Thor”, 2011; „Avengers”, 2012; „Thor: Mroczny świat”,

            2013; „Avengers: Czas Ultrona”, 2015; „Doktor Strange” (scena po napisach), 2016; Thor: 

            Ragnarok, 2017; „Avengers: Wojna bez granic”, 2018; „Avengers: Koniec gry”, 2019”; Thor: 

            Miłość i grom”, 2022]

            Rick Wasserman [„Avengers: Earth`s Mighty Heroes”, 2012; dubbing]

            Travis Willingham [„Marvel's Avengers Assemble”, 2019; dubbing]


HISTORIA I GENEZA POSTACI

Postać Thora Odinsona powołali do życia w 1962 r. Stan Lee, Jack Kirby, oraz brat Stana Lee, Larry Lieber. Inspirowany nordycką mitologią, był bogiem piorunów, obdarzonym niezwykłą pychą, mocą i umiejętnościami godnymi najlepszych wojowników. W mitach był to nadpobudliwe bóstwo zsyłające na Ziemię pioruny za pomocą swojego magicznego młota, Mjollnira.

Ten komiksowy po raz pierwszy pojawił się w serii „Journey into Mistery”. W komiksie Thor zostaje pozbawiony pamięci i strącony na Ziemię przez swojego ojca, Odyna, by nauczyć się pokory (był bowiem zbyt zapatrzony w siebie). Dopiero znalezienie parasolki, która po stuknięciu zamienia się w młot Mjollnir, sprawia, że odzyskuje pamięć. Wątek ten (poza utratą pamięci i odnalezieniem parasolki) został wykorzystany w filmie Kennetha Branagha „Thor” z 2011 r.

Thor był jednym z komiksowych założycieli grupy Avengers. W pierwszym komiksie o Avengersach bóg piorunów stacza pojedynek ze swoim mściwym bratem, bogiem psot, Lokim, udaremniając mu podbój świata.

Ukochaną Thora była fizyczka Jane Foster (w filmach należących do franczyzy Marvel Cinematic Universe gra ją Natalie Portman). Jednym z najbardziej znanych wątków, które były związane z postacią Jane, jest nowotwór, który zostaje u niej wykryty. By uniknąć śmierci, Jane przejmuje moce Thora, stając się Potężną Thor i tym samym stając się godną podniesienia Mjollnira.


MOCE

Jak przystało na boga piorunów, Thor potrafił kontrolować błyskawice. Swą moc czerpał z magicznego młota, Mjollnira. Z jego pomocą potrafi również latać.

Thor, tak jak ten mitologiczny, nie jest nieśmiertelny. Przedłużanie jego trwającego już wiele tysiącleci życia zależne jest od spożywania jabłek bogini Idunn. Ponieważ jest synem Odyna, uchodzi również za najsilniejszego Asgardczyka.


W JAKICH PRODUKCJACH WYSTĘPOWAŁ?

Podobnie jak Doktor Strange, czy Spider-Man, Thor początkowo występował jedynie w animacjach (pierwszy taki występ pojawił się w serialu „Kapitan Ameryka” z 1966 roku). Okazjonalnie pojawiał się jednak w niektórych produkcjach aktorskich, jak w „Incredible Hulk Returns” z 1978-1982 (wcielał się w niego wtedy Eric Allan Kramer).

Lata 80 i 90 to dalsze występy Thora w produkcjach animowanych. Pojawił się m.in. w animowanym uniwersum Marvela, ograniczając się jednak do gościnnych występów w dwóch serialach z tej franczyzy: „Fantastyczna Czwórkai „Incredible Hulk”. W obu serialach Thora dubbingował John Rhys-Davies. Sytuacja nie zmieniła się również na początku XXI wieku.

Sytuacja zmieniła się dopiero w 2011 roku, kiedy premierę miał film „Thor” w reżyserii Kennetha Branagha wchodzący w skład Kinowego Uniwersum Marvela. Komiksowego boga piorunów odegrał Australijczyk, Chris Hemsworth; początkowo miał go zagrać Tom Hiddleston, który ostatecznie wcielił się (brawurowo) w postać Lokiego. Warto dodać, że w ujęciu Branagha perypetie Thora przypominały szekspirowski dramat (co zrozumiałe, skoro Branagh specjalizuje się w adaptowaniu sztuk Szekspira).

Hemsworth powracał do roli Thora również w kolejnych częściach solowej serii o swojej postaci: od „Thor: Mroczny świat” (2013, reż. Alan Taylor) po najnowszego „Thora: Miłość i grom” (2022, reż. Taika Waititi). Taylor potraktował komiks o Thorze jakby to była kolejna „Gra o tron” (reżyser ma w dorobku kilka odcinków serialu HBO). Z kolei Taika Waititi do obrazkowego pierwowzoru podszedł (dwukrotnie; nakręcił także bardzo dobrego „Thora: Ragnarok”) z humorem i szacunkiem do komiksów i okresu, w którym powstawały, co wyszło jego filmom na dobre.

Mimo, że Thor na dużym ekranie odniósł spory sukces (no, dobra: wraz z kolejnymi filmami…), telewizja tak łatwo o nim nie zapomniała. W 2012 roku premierę miał serial animowany „Avengers: Earth`s Mighty Heroes”, który wieńczył animowaną franczyzę Marvela (Thora dubbingował tam Rick Wasserman), z kolei w 2019 r. komiksowy bóg gromu powrócił w serialu animowanym Marvel's Avengers Assemble(dubbing Thora: Travis Willingham).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz