wtorek, 3 września 2024

Cykl na blogu „CultureZone”: „W MUZYCZNĄ PODRÓŻ W CZASIE”


Cześć wszystkim. W dzisiejszym odcinku „Muzycznej podróży w czasie” przeniesiemy się do lat 90, by zapoznać się z historią albumu „CALIFORNICATION” Red Hot Chilli Peppers. Zaczynamy.


HISTORIA ALBUMU

„Californication” to siódmy album zespołu Red Hot Chilli Peppers. Album stanowił odejście od stylu, jaki narzucił zespołowi Dave Navarro, gitarzysta zespołu Jane’s Addiction współpracujący z Red Hot Chilli Peppers przy poprzednim krążku. Temat „Californication” w założeniu opierać się miał na seksualnych podtekstach i przesłankach (związanych z członkami zespołu), poza tym miał poruszać kwestie pożądania, śmierci, czy samobójstwa.

Wspomniany wcześniej Navarro zaadaptował do muzyki zespołu wiele nurtów zaczerpniętych z takich stylów jak heavy metal czy rock psychodeliczny, z czym zespół nigdy nie eksperymentował. Krążek „One Hot Minuteokazał się komercyjnym sukcesem, sprzedając się w nakładzie pięciu milionów egzemplarzy (chociaż jest to niemal połowa wielkości sprzedaży „Blood Sugar Sex Magik”). Album został jednak skrytykowany przez ekspertów jako słaby i nagrany bezmyślnie, bez koncentracji i wyczucia. Krótko po wydaniu albumu Navarro odszedł z zespołu za powód podając różnice co do kierunku rozwoju zespołu.

Podczas nieobecności w Red Hot Chili Peppers, Frusciante uzależnił się od heroiny oraz niemal umarł z powodu głodu i skażenia krwi. Muzyk udał się na kurację odwykową w styczniu 1998 roku. W kwietniu tego samego roku Flea odwiedził miejsce zamieszkania Frusciante i zaprosił go do zespołu, na co gitarzysta wyraził zgodę. W ciągu tygodnia zespół w składzie sprzed wydania „Blood Sugar Sex Magik” zaczął przygotowywania do nagrania nowej płyty.

Większość piosenek z albumu została nagrana w mieszkaniach członków zespołu latem 1998 roku. Kiedis i Frusciante spędzili niejednokrotnie kilka dni w celu przedyskutowania kwestii kompozycji utworu, riffów gitarowych i treści tekstów. Gra gitary basowej i perkusji została uzgodniona i nagrana podczas indywidualnych spotkań i nagrań Balzary’ego i Smitha.


UTWORY PROMUJĄCE

Płyta była promowana przez pięć piosenek, które były wydawane na przełomie lat 90 i 2000. Na pierwszy utwór promujący wybrano „Scar Tissue” [nr 3], który wydano 25 maja 1999 roku. Około cztery miesiące potem, 14 września tego samego roku, wydano drugi utwór promujący - „Around the World” [nr 1]. 

Trzeci utwór promujący został wydany już w 2000 r. Tym razem wybór padł na utrzymany w klimacie piosenek The Smash Pumpkins „Otherside” [nr 4], którego premiera odbyła się 11 stycznia. Pół roku później, 19 czerwca, w eterze pojawił się tytułowy utwór [nr 6], który odniósł największy sukces w historii grupy i jest najlepiej kojarzona z zespołem Red Hot Chilli Peppersami.  Ostatnim utworem promującym album Red Hot Chilli Peppers była piosenka zatytułowana „Road Trippin” [nr 15], który został wydany 11 grudnia.


PREMIERA I SUKCES

„Californication” został wydany 8 czerwca 1999 roku, debiutując na 5. miejscu na liście Billboard 200. W Europie album uplasował się na 5. miejscu na liście UK Top 40, na 1. miejscu w Finlandii, Austrii, Nowej Zelandii i Szwecji oraz na drugim miejscu we Francji. Album osiągnął status złotej płyty nieco ponad miesiąc po wydaniu (22 lipca 1999) – ostatecznie album osiągnął pięciokrotnie status multiplatynowej, sprzedając się w nakładzie ponad 15 milionów na całym świecie. W Polsce nagrania uzyskały status platynowej płyty. W marcu 2006 roku wszystkie albumy Red Hot Chili Reppers zostały udostępnione w sklepie internetowym iTunes Store. Albumy dostępne w tym serwisie zawierają niewydane na wersji tradycyjnej utwory („Fat Dance”, „Over Funk” i „Quixoticelixer”).


link: 

https://youtube.com/playlist?list=PLFAcddgaFN8woiG6-93JDNIUPz92vaxYI&si=3NX8KzUvSsgglOEO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz