środa, 4 września 2024

Cykl na blogu „CultureZone”: „KSIĄŻKOSPEKTYWA”


Cześć wszystkim. Porzucamy na jakiś czas fantastykę, żeby przenieść się w odmęty historyczne, mając za przewodnika Kena Folletta. Tematem tego odcinka „Książkospektywy” będzie seria historyczna osadzona w KINGSBRIDGE.


tytuł serii: „KINGSBRIDGE”

autor: Ken Follett

rok wydania: 1989-2023


KILKA SŁÓW O SERII

Zanim Ken Follett rozpoczął prace nad cyklem osadzonym w fikcyjnym miasteczku Kingsbridge, znany był jako autor thrillerów i powieści szpiegowskich osadzonych w realiach II wojny światowej. Od dawna jednak ciągnęło go do realiów historycznych, a bezpośrednim impulsem stała się fascynacja katedrami.

Będąc nimi zafascynowanym, Follett napisał w 1989 roku wieloepizodyczną powieść pt. „Filary Ziemii”, którą do dziś uważa za swoje najważniejsze dzieło. Na przestrzeni kolejnych lat autor „Igły”, „Lotu Ćmy”, oraz „Kryptonimu Kawki” powracał do wykreowanego przez siebie miasteczka w kolejnych tomach cyklu.


OMÓWIENIE TOMÓW

Pierwszy tom zatytułowany „Filary Ziemii” rozgrywa się w XII wieku, a jego fabuła toczy się wokół katedry w miasteczku Kingsbridge. Na tym tle obserwujemy perypetie kilku postaci, w tym Toma Budowniczego, któremu zlecono budowę katedry, Jacka - jego czeladnika i następcy, przeora Filipa, oraz Alieny - ukochanej Jacka, a także jesteśmy świadkami zmagań politycznych, które zapoczątkowały zatonięcie statku Korab z następcą tronu na pokładzie. Akcja kolejnej powieści z cyklu, „Świat bez końca”, rozgrywa się 150 lat później, w czasach wojny stuletniej i epidemii dżumy, a bohaterami są potomkowie Jacka i Alieny.

Trzeci tom cyklu, „Słup ognia”, został osadzony w okresie renesansu, zaś bohaterowie to kolejne pokolenie mieszkańców Kingsbridge, którymi targają emocje od namiętności po nienawiść. W tle, z kolei, obserwujemy rządy dynastii Tudorów i wojny religijne. Nieco odmienny od trzech pierwszych tomów jest tom kolejny - „Niech się stanie koniec”. Jest to prequel rozgrywający się w X wieku i ukazujący początki istnienia miasteczka Kingsbridge. Jednocześnie jest to, obok „Filarów Ziemii”, najlepszy tom cyklu, do którego Follett przygotowywał się merytorycznie niczym wytrwały historyk.

Ostatnim tomem cyklu jest „Zbroja światła”. Jej akcja rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX wieku, a na przykładzie kolejnego pokolenia mieszkańców Kingsbridge obserwujemy następujące tam wydarzenia historyczne, od rewolucji francuskiej, poprzez rewolucję przemysłową i wojny napoleońskie. Warto też dodać, że powieść ta w pewnym sensie łączy się również z innym cyklem Folletta, a mianowicie z monumentalną trylogią „Stulecie”.


PODSUMOWANIE

Powieści Folletta rządzą się swoimi prawami i opierają się na podobnych schematach, niemniej nie powinno się ich przekreślać. Podobnie jest z cyklem o Kingsbridge, który - chociaż wyjątkowo schematyczny (szczególnie trzy pierwsze tomy) - ma do zaoferowania galerię barwnych postaci, mnóstwo epickich wątków i dbałość o realia historyczne. Pisząc każdy z tych woluminów Follett pokazał przy okazji, że nie powinien być kojarzony wyłącznie z thrillerami i powieściami szpiegowskimi. Dzięki temu, tylko na tym zyskał, bo po publikacji „Filarów Ziemii” napisał także inne, równie warte uwagi, powieści historyczne. Do najciekawszych tytułów można tu zaliczyć chociażby „Uciekiniera” osadzonego w XVIII wieku, czy „Niebezpieczną fortunę”, równie barwną jak „Filary Ziemii”, XIX-wieczną sagę rodzinną o angielskich bankierach.


link: https://lubimyczytac.pl/cykl/42855/kingsbridge 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz